2011 - Malá knihovnická slavnost - Havlíčkův Brod

Krajské ocenění knihovníků našeho okresu za rok 2011

Jitka Burianová - Obecní knihovna Krokočín
Krokočín má jen 199 obyvatel, ale je to obec, kde se neustále něco děje (opravuje se, staví, zkrátka buduje). A myslí se při tom i na obecní knihovnu. Nyní má zcela nové atraktivní prostory a zároveň během letošní revize došlo k vložení celého fondu do počítačového programu REKS. Paní Burianová tak nabídla svým čtenářům další nové služby, které nespočívají jen v půjčování knih. Knihovna v Krokočíně patří k těm, které svoji činnost neustále rozvíjejí a jsou tak v obci viditelné.
Knihovna má 60 registrovaných čtenářů což je 30% z počtu obyvatel, z toho je 27 dětí. Díky paní Burianové je činnost knihovny stabilní a inovativní. Pod jejím vedením se knihovna v Krokočíně stala příjemným a fungujícím místem pro odpočinek i vzdělávání.

Petr Veselý - Obecní knihovně Radonín
Pan Veselý je knihovníkem již řadu let. S jeho osobou úzce souvisí i její současný rozvoj. A to hlavně díky bezvadné spolupráci vedení obce a pana knihovníka, který ochotně podstoupil i školení v počítačové gramotnosti a dál předává své zkušenosti a vědomosti spoluobčanům. Knihovna je zásluhou grantového programu VISK 3 plně automatizovaná a má i svůj on-line katalog. Pan Petr Veselý je „takový“ F. L. Věk 21. století. Vede svoji knihovnu s přehledem a dává jí tím jistotu pokračování do budoucna. Sám sice říká: „Já nic, já muzikant“, ale z obecního úřadu máme ohlasy, že za vše dobré v knihovně může právě on.

Františka Oberreiterová - Knihovna městyse Vladislav
Tato paní, neustále mladá svým elánem a nápady, neúnavně pečuje o své čtenáře. Vždy poctivě absolvuje všechny druhy školení pořádané pověřenou knihovnou. Zajímá se o novinky v knihovnické praxi a díky její iniciativě došlo k plné automatizaci knihovny. Paní Oberreiterová spolupracuje s místní školou i školkou. Nestydí se však říci si o radu mladé generaci. Tu pak do knihovnického procesu zapojuje a vychovává si tak své možné následovníky.Paní knihovnice pravidelně nakupuje nové knihy, na které přispívá úřad městyse, a také sama zajíždí do MěK v Třebíči a vybírá objemné soubory z výměnného fondu. Požadavky svých čtenářů řeší i pomocí MVS. Zkrátka díky paní Oberreiterové Knihovna v městyse Vladislav žije.

Marie Nikrmajerová - Obecní knihovna Výčapy
Paní Nikrmajerová obětavě slouží čtenářům již téměř 30 let. V současné době se kolem nás neustále něco mění. Něco k lepšímu, něco k horšímu. Ale ve Výčapech jsou rádi, že jejich knihovnice zůstává stále stejná, přívětivá a pečlivá. Svým čtenářům dokáže vždy poradit s výběrem knih. V loňském roce zaregistrovala 72 čtenářů, kteří si půjčili víc jak 2 000 knih. Knížky do svého fondu nakupuje paní Nikrmajerová pravidelně 2x ročně, stejně tak 2x do roka vybírá knihy do výměnného souboru. V obci je 1. stupeň základní školy a mateřská škola, se kterými paní knihovnice úspěšně spolupracuje. Představitelé obce projevují o knihovnu velký zájem, o čemž svědčí její nové bezbariérové prostory a pravidelné příspěvky na nákup nových knih. Úspěšným zapojením do projektu VISK 3 byly pořízeny s přispěním obce 2 nové počítače s připojením k internetu.