Výročí a regionální osobnosti ČERVEN 2018

BOK, Albín – podplukovník, 2. světová válka
Narození:      2. 2. 1916 Březník (Náměšť nad Oslavou)
Úmrtí:          7. 6. 1988 Františkovy Lázně

Absolvoval dvouletou Obchodní a živnostenskou školu v Brně. Pracoval jako úředník v Živnostenské záložně v Náměšti nad Oslavou.
Po okupaci emigroval přes Jugoslávii a Střední východ do Francie, kde vstoupil do čs. zahraničního vojska. Účastnil se bojů o Francii. Po kapitulaci Francie byl evakuován do Velké Británie, kde sloužil v československém zahraničním vojsku. Zúčastnil se invaze do Evropy a bojů u Dunkerque. Byl vyznamenán Československým válečným křížem a řadou dalších ocenění.

Mejzlík, Jaroslav Naši krajané v boji za svobodu. Třebíč, Český svaz bojovníků za svobodu, 1997. 140 s. : il.

BUDÍK, Lojza – malíř, ilustrátor
Narození:      8.  6. 1888 Bučovice (Vyškov)
Úmrtí:          4. 12. 1945 Třebíč

Narodil se v rodině geometra, měl tři sourozence-bratry. Absolvoval gymnázium v Bučovicích, po ukončení začal studovat na Akademii výtvarného umění v Praze. Po náhlém otcově úmrtí musel zanechat studia a postarat se o sourozence. Malování se věnoval již od mládí. Postupně se orientoval na krajinářství. V r. 1923 se přestěhoval do Znojma, kde založil spolek výtvarných umělců jihozápadní Moravy. V založení výtvarné galerie mu zabránilo obsazení Československa a 2. světová válka. Budík přesídlil do Třebíče, kde postavil vilku.
Vystavoval: Bučovice, Třebíč, Moravské Budějovice, Znojmo, Jihlava, Praha, Brno, Vídeň
Věnoval se ochotnickému divadlu, scénickým výpravám, hudbě na baryton. Cestoval v Rusku (1909), severní Africe, ve Španělsku. Onemocněl nervovou chorobou a chorobou zraku.

Nový slovník československých výtvarných umělců. Praha, Rudolf Ryšavý, 1947. I. A-K.
Zejda, Radovan, 1946-. Významný západomoravský krajinář.  Radovan Zejda. In Horácké noviny .Roč. 24, č. 45 (2013), s. 5 : fot.
Zejda, Radovan, 1946-. Západomoravský krajinář z Bučovic.  Radovan Zejda. In Horácké noviny .Roč. 29, č. 12 (2018), s. 10 : ilustrace

Ověřeno v:
www (Vědecká knihovna v Olomouci - REGO)

STEHLÍK, Bohumil – podnikatel, zakládající člen SK Horácká Slávia
Narození:             1862 Krupov (Kutná Hora)
Úmrtí:        28. 6. 1958 Třebíč

Obchodoval se železářským zbožím na spodní straně Karlova náměstí, před první světovou válkou zaměřené především potřebám stolařským. Po druhé světové válce se obchod rozšířil o kuchyňské potřeby, barvy a broušené sklo z Dolní Smrčné. V roce 1949 byl podnik znárodněn, podnik převzal n. p. Kovomat. V podniku zůstal jako zaměstnanec do roku 1952.
V roce 1938 se podílel na finanční sbírce na obranu státu proti možnému napadení Hitlerovským Německem, věnoval 50.000 korun. Každoročně věnoval třebíčskému Domovu důchodců novoroční výslužku.
Byl příznivcem kopané a hokeje, byl členem českého sportovního klubu v Třebíči (zal.1909). Byl zakládajícím členem SK Horácká Slavia Třebíč (zal.1928). Sportovní činnost v Třebíči také finančně podporoval.

Joura, Jiří. Třebíčané, jak je neznáme. Třebíčský zpravodaj, 1992, č. 6, s. 6-8: il.