Výročí a regionální osobnosti DUBEN 2022

KOUTEK, Jaromír   –   geolog, pedagog
Narození:    1. 4. 1902 Třebíč
Úmrtí:        5. 2. 1983 Praha

RNDr., DrSc., profesor geologie užitkových ložisek a paleogeografie, publikace z oboru. Studium gymnázia přerušila 1. světová válka, ukončil je v roce 1921. Studoval na Přírodovědecké fakultě KU v Praze. Studoval ve Štrasburku, Grenoblu, Paříži. Působil ve Státním geologickém ústavu v Praze, 1. 10. 1945 jmenován profesorem Karlovy Univerzity v Praze na katedře nerostných surovin (do r. 1952 III. ložiskové oddělení Kettnerova Geologicko-paleontologického ústavu). V roce 1952 nominován na laureáta státní ceny a téhož roku jmenován zakládajícím členem ČSAV.

Almanach gymnázia Třebíč 1871-1996.1.vyd.Třebíč: Gymnázium Třebíč, 1996. 342 s.: il.
Ke stému výročí narození geologa profesora Koutka. Horácké noviny, roč. 13, 2002, č.25, s.5 : fotografie.

LESNÝ, Vincenc  –   pedagog, profesor, překladatel, etnolog,
Narození:    3. 4. 1882 Komárovice (Moravské Budějovice)
Úmrtí:        9. 4. 1953 Praha

PhDr., profesor indické filologie, práce z oboru indické filologie, dějin indických náboženství a politického života, autor publikace o Otokaru Březinovi, překladatel z orientálních jazyků. Byl profesorem Karlovy univerzity a ředitelem Orientálního ústavu. Byl odborníkem v indologii, překládal z indických jazyků, zejména z bengálštiny. Napsal studii o vlivu indického písemnictví a myšlení na S. Čecha, J. Vrchlického, J. Zeyera a O. Březiny.

Zejda, Radovan...[et.al.]. Osobnosti Třebíčska. Vyd. 1. Třebíč: Akcent, 2000. 227 s.: il.

90. výročí  narození
RAVIK (Pejčoch), Slavomír  –  publicista, spisovatel
Narození:        22. 4. 1932 Jemnice
Úmrtí:              5. 3. 2020 Praha

Historik, filosof, ekonom, žurnalista, beletrista, kulturně-historické, náboženské, literárněhistorické, ekonomické a politické publikace. Působil v Československém rozhlase Praha.

Jánská, Jana. PhDr. Slavomír Pejčoch Ravik. In: Jemnické listy. 2020, č. 4, s. 18

VORLOVÁ – VLČKOVÁ, Zdenka –  malířka, ilustrátorka
Narození:        3. 4. 1872 Velké Meziříčí
Úmrtí:           28. 9. 1954 Praha

Sběratelka lidového umění. Kresbu studovala u svého otce Antonína Vorla, profesora na pedagogickém institutu v Brně. Studovala malířství na umělecké průmyslovce ve Vídni, v roce 1894 studovala v Mnichově. V roce 1898 složila jako první žena české národnosti státní zkoušku ve Vídni v oboru kreslení pro střední školy. Pocházejí od ní dva oltářní obrazy pro chrám v mariánských Horách u Ostravy "Nechte maličkých přijíti ke mně", "Sv. Barbora a sv Prokop". Ilustrovala dílo svého otce Antonína Vorla "Naše písně", romaneto Růženy Svobodové "Učitelka", román Marie Colmy - Veselé "Zrzánek" a řady jiných. Malovala olej, především portréty, postřehy ze svých cest. Z Budišova pochází akvarelní studie "Sv. rodina" podle sochy Al Jelínka, skicy Topol, akvarely andělů z tasovského kostela apod.

Nová encyklopedie českého výtvarného umění: dodatky. Praha : Academia, 2006.

ŠABACKÝ, Josef. Z galerie výtvarných umělců Třebíčska. Zpravodaj města Třebíče. č. 7 (1979), [34].
FIALKA, Miloslav. Akademická malířka Zdenka Vorlová-Vlčková. Umělec Zdenka Vorlová-Vlčková. Žďár nad Sázavou: Tváře, 2014. 57 s. :. ISBN 978-80-905495-9-3.

WEIMANN, Josef Mojmír  –  pedagog
Narození:      13. 4. 1912 Brno
Úmrtí:          13. 8. 1995

Středoškolský profesor v Třebíči. Básník, autor divadelní hry, kulturní, hudební a výtvarný kritik. Učil češtinu a němčinu na gymnáziích v Brně, Jihlavě a Třebíči (1941-1948). Psal glosy a příspěvky o kulturním životě do moravských periodik - Rovnost, Brněnský večerník, kulturní zpravodaj v Uherském Hradišti, Prostějově, Tišnově, Luhačovicích, Vlastivědný věstník moravský apod. Zpracovával monografie a zabýval se díly mnoha spisovatelů a básníků, mezi nimi např. Nezvala, B. Václavka. Byl jedním ze zakladatelů Nezvalovy Třebíče.

Literární archiv Památníku národního písmenictví