Výročí a regionální osobnosti KVĚTEN 2022

ROZMAHEL, Jakub   –   kněz, spisovatel, překladatel
Narození:    27. 3. 1885 Vedrovice (Moravský Krumlov)
Úmrtí:        13. 5. 1962 Martínkov (Třebíč)

Katolický kněz, spisovatel a publicista. Autor cestopisů, náboženských a kulturních spisů, překladů z italštiny a francouzštiny. V roce 1909 byl vysvěcen na kněze. Pracoval jako kaplan v Jevišovicích, jako kooperátor v Šardicích u Kyjova, v Rudíkově a od roku 1913 ve Velkých Bílovicích. V roce 1922 se stal farářem v Adamově a od roku 1928 působil v Martínkově. Byl členem Družiny literární a umělecké. Již od studentských let přispíval do Moravské orlice, Muzea, Nového obzoru aj. Zpracoval rodopis rodiny Václava Kosmáka. Podnikal cesty po Evropě a vzpomínky literárně zpracoval. Překládal z francouzštiny, angličtiny a italštiny

Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů, 2016.

L'ERMITE, Pierre. Přečtěte si to .... Překladatel Jakub Rozmahel. Brtnice: J. Birnbaum, 1924. 183 s. ;. ISBN (Váz.).

ŠABRŠULA, Jan  –   pedagog, cestovatel
Narození:    18. 5. 1892 Uherský Brod
Úmrtí:        12. 2. 1942 Osvětim

Středoškolský profesor, osvětový a sokolský pracovník, zeměpisec, autor učebnic a příruček výuky němčiny, publikace z dějin Sokola, beletrista. Maturoval v roce 1910. Z majetkového důvodu nemohl dále studovat, věnoval se učitelskému povolání. Působil jako profesor těsnopisu na Obchodní akademii v Třebíči. Při zaměstnání studoval na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1938 byl jmenován ředitelem Veřejné obchodní školy v Havlíčkově Brodě. Věnoval se těsnopisu, zeměpisu a beletrii. Hodně cestoval. V době, kdy žil a bydlel v Třebíči, byl aktivní v místním Sokolu, stal se náčelníkem jednoty a později náčelníkem župy plukovníka Švece. 8. října 1941 byl zatčen gestapem a vězněn v Terezíně a Osvětimi, kde zemřel.

CHŇOUPEK, Petr. Šedesát let od smrti J. Š. Horácké noviny, roč. 13., 2002, č. 13, s. 5.

Sokol každým coulem. Horácké noviny. 2000, 13(11), 5.
HRŮZA, Miloš. Jan Šabršula, Hrdinové Třebíčska. Třebíčský zpravodaj. Třebíč: Městský úřad Třebíč, 05.2021 5, 33.

ŠKROUP, Jan Nepomuk –  skladatel, dirigent
Narození:        15. 9. 1811 Osice (Pardubice)
Úmrtí:              5. 5. 1892 Praha

V mládí byl vokalistou ve Dvoře Králové. Studoval gymnázium v Praze. V letech 1833-1836, kdy působil jako hospodářský úředník na panství hraběnky Terezie Trauttmansdorffové v Jemnici, se zde zúčastňoval hudebního jemnického života v zámku a na chrámovém kůru. Od roku 1839 žil v Praze, kde působil jako divadelní dirigent a dómský kapelník u sv. Víta. Složil mnoho chrámových a světských skladeb, zabýval se hudební teorií. Složil nápěv papežské hymny.

Missa pro populo [hudebnina]

ŠPALEK, Jan –  kazatel
Narození:                 1570 Třebíč
Úmrtí:            30. 5. 1632 Lešno (Polsko)

1619 - 1621 kazatel v Betlémské kapli. V roce 1619 se účastnil jako senior Jednoty bratské korunovace Fridricha Falckého ve Svatovítském chrámu. 1628 emigruje s J. A. Komenským do Lešna.

Zejda, Radovan...[et.al.]. Osobnosti Třebíčska. Vyd.1. Třebíč: Akcent, 2000. 227 s.: il.

710. let  události
KRÁL JAN LUCEMBURSKÝ V TŘEBÍČI
Událost:      5. 5. 1312

Dne 5. května 1312 se král Jan Lucemburský ubytoval v třebíčském benediktýnském klášteře, kde vystavil listinu, kterou vyjímá vdovu po Oldřichovi z Hradce, jejího syna a její poddané na jeden rok z moci soudů župních a ustanovuje jim Oldřicha Flubra, řečené paní prokuratora, na ten čas za soudce.

Kubeš, Adolf. Dějiny města Třebíče. Sv. 1. Třebíč: knihkupectví J. F. Kubeše, 1874. 173 s.
;