Výročí a regionální osobnosti LEDEN 2019

910. výročí události
ZALOŽEN BENEDIKTINSKÝ KLÁŠTER V TŘEBÍČI
Rok:        1109

Oldřich, kníže brněnský a Litold, kníže Znojemský začali po roce 1100 budovat ve středu třebíčského lesa klášter zasvěcený Panně Marii. V roce 1104 byl založen první kostelík sv. Benedikta. V roce 1109 byl založen klášter řehole sv. Benedikta, který byl téhož roku vysvěcen biskupem olomouckým Janem II. Klášter byl budován 15-20 m nad hladinou řeky Jihlavy. Třebíčský klášter byl devátým benediktýnským klášterem v Čechách a na Moravě, na Moravě třetím (panenský sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Ostrovský, Sázavský, Opatovský, Litomyšlský, Rajhradský, Hradišťský). Z hradišťského kláštera zřejmě přišli první mniši, aby zde založili opatství.

KONVALINA, Blažej – voják, letec
Narození:     3.  1. 1919 Blížkovice (Moravské Budějovice)
Úmrtí:        22.  1. 1942 Hornchurch (Velká Británie)
Společně s Jaroslavem Hloužkem se věnoval zámečnictví, později oba vstoupili do služeb československého letectví v rámci akce "1000 pilotů republice", po výcviku sloužil jako pilot v Prostějově. V roce 1939 emigroval do Polska. Po roce 1940 se v Anglii stal příslušníkem 312. československé stíhací perutě, letky A. Zahynul z neznámých důvodů při cvičném souboji.
In memoriam byl povýšen do hodnosti rotmistra letectva.

Mejzlík, Jaroslav. Naši krajané v boji za svobodu. Občané Třebíčska v zahraničním odboji 1937-1945. Třebíč: Český svaz bojovníků za svobodu, 1997. 140 s. : il.

WEIRAUCH, Emil - malíř
Narození:     4.  1. 1939 Dukovany (Třebíč)
Úmrtí:        18.  6. 1976 Brno

V době, kdy se narodil, byl jeho otec zámeckým zahradníkem v Dukovanech. Zde prožil své dětství. Později žil v Brně, kde se soukromě vzdělával u profesora školy uměleckých řemesel v Brně F. V. Süssera. Stal se členem SVU Aleš v Brně, SVU Purkyně v Praze, Bloku výtvarných umělců moravskoslezských, Svazu čs. výtvarných umělců a tvůrčí skupiny M. Vystavoval v Brně, Praze, Zlíně, Ostravě, Jihlavě, Žďáře, Bratislavě, Blansku, v r. 1964 v Moravských Budějovicích a Dukovanech aj. V roce 1963 vystavoval v Kroměříži kresby a obrazy z pobytu v Bulharsku. Motivy pro své dílo nacházel i v rodném kraji, vytvořil cyklus kreseb z třebíčského okresu (Dukovany, Slavětice, Šemíkovice, Mohelno, Mor. Budějovice aj.) V Třebíči vystavoval v r. 1964 s třebíčskými výtvarníky několik obrazů většinou květinových zátiší, v r. 1975 byl na výstavu v Třebíči znovu pozván, ale k vůli nemoci již na ní nevystavoval.

Lysák, Jiří, 1926-2016. Pooslaví a Pojihlaví : Vlastivědné vycházky.  Jiří Lysák ; [kres. S. Bobeš, E. Weirauch ; fot. J. Chmelař, J. Lysák, M. Novák]. 2. dopl. vyd. Třebíč : Arca Jimfa, 1997. 190 s., fot., obr., mp.

Ověřeno v :
www (Vědecká knihovna v Olomouci - REGO)
Emil Weirauch : obrazy (katalog výstavy)