Městská knihovna Třebíč
leden 2022
po út st čt so ne
          1
  • Vánoční provoz knihovny
2
  • Vánoční provoz knihovny
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Ptejte se knihovnyMěsto TřebíčKraj VysočinaSkupina ČEZNadace ČEZNOVA-NETLiStOVáNí / Torey L. Hayden: ZVÍŘE

27.09.2017 17:00
Vstupné: 50 Kč v předprodeji, na místě 60 ,- Kč
Sál hudebního oddělení


TOREY HAYDEN NA TURNÉ V ČR!

V září se do knihovny opět vrací oblíbený cyklus scénických čtení, tentokrát za účasti autorky Torey Hayden, hvězdy ve svém oboru dětské psychoterapie!

Jsou knihy, které pohladí, zatímco jiné jdou čtenáři proti srsti, přesto se od nich ale nemůže odtrhnout. Jednou z nich je další příběh zkušené dětské psychoterapeutky, tentokrát o teenagerovi Kevinovi, který se na začátku románu utíká před lidmi do pomyslné klece stolů a židlí. Pod stolem a chráněn židlemi odmítá komunikovat a nikdo si s ním neví rady. Jeho lékařská anamnéza není k nalezení, není jasné, co se mu přihodilo a kdo mu ublížil. Autorka krok za krokem rozplétá složitý případ dětské úzkosti, která u Kevina vedla k neřízené agresivitě. Dlouhodobá terapie a až neuvěřitelná míra empatie a pedagogické intuice vede k pomalému a těžkopádnému uzdravení zprvu nezvladatelného Kevina, kterému děti přezdívají Zvíře.

Torey L. Hayden (1951) je autorkou řady velmi úspěšných non-fiction románů z prostředí školy pro děti s poruchami chování. Pracuje jako speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Téma dětských psychóz je sice neveselé, ale ani tady nebude chybět humor jako důležitý léčivý prvek terapie.

- účinkují: Pavel Oubram a Věra Hollá
- v překladu Lumíra Mikulky vydalo nakladatelství Portál
- předprodej v internetové studovně (přízemí, Hasskova ul.) od 23. srpna

Na místě bude možné knihu zakoupit a nechat si ji autorkou podepsat.

Knihy Torey Hayden si získaly fanoušky v mnoha zemích světa a čeští čtenáři mezi nimi nechybí.  
Vítají je především zájemci o skutečné příběhy s psychologickou tematikou 
a také ti, kteří se věnují práci s dětmi s handicapem a poruchami chování.
Rozhovor s Torey Hayden.

Některé z dalších knih Torey Hayden:
Spratek: Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.

Tichá holka. Sedmiletá dívenka, která nemluví, a okolí se zdá, že vůbec nevnímá, že jsou kolem ní nějací další lidé. A spolu s ní se ve třídě sejdou další problémové děti, které by v běžné škole nestačily svým vrstevníkům, prožily různá traumata a potřebují speciální péči. Hrdinka knihy Vendy trpí elektivním mutismem a zpočátku se všichni domnívají, že pravděpodobně neslyší. Časem ale její učitelka Torey zjistí, že Vendy „pouze“ nemluví. Co za tím stojí? Problematické rodinné zázemí a traumata z raného dětství „mohou“ za to, že Vendy mlčí a mlčí.  Společnost ostatních dětí ve třídě i pochopení učitelky ale pomohou tomu, že dívenka opustí hradbu svého mlčení. 

Sebranka. Sedmiletý klučina, který není schopen mluvit, pokud do toho nepočítáme nekonečné opakování předpovědi počasí a echolalické odpovědi… Roztomilá holčička, kterou její biologičtí rodiče týrali, a proto má poškozený mozek a nedokáže číst… Desetiletý „drsňák“, který na vlastní oči viděl, jak jeho nevlastní matka zabila jeho otce, a který putuje od jedněch pěstounů k druhým… A nakonec plachá dvanáctiletá dívka, která do speciální třídy přišla z katolické školy. Co je její problém? Je těhotná.  
Čtyři děti, z nichž každé si už stihlo prožít svoje, se sejdou v jedné třídě, aby se společně učily nejen číst a počítat, ale také překonat své problémy, nebo se s nimi „jenom“ vyrovnat. Dílčí úspěchy i neúspěchy, drobné radosti, ale také neshody a dohadování jsou v téhle třídě na denním pořádku. Co se mohou v takové třídě naučit? Třeba to, že si mohou vzájemně pomáhat a brát ohledy na druhé. 

Projekt Čtenářský rok v Třebíči byl finančně podpořen z Grantového systému Zdravého města Třebíč 2017.
Torey Hayden: Zvíře

Ke stažení