Obsahem projektu je realizace akcí na podporu čtenářství. Aktivity projektu probíhají většinou v rámci celorepublikových i mezinárodních čtenářských kampaní, které garantují jejich profesionální propagaci: LiStOVáNí, Březen – měsíc čtenářů a Čtenář roku, Noc s Andersenem, Noc literatury, Týden čtení dětem, Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, Týden knihoven, Maraton čtení, Den pro dětskou knihu. Řada z nich je cílena na dětské čtenáře.
Únor
Mezinárodní den darování knih
14. února není jen Valentýn, je i Mezinárodní den darování knih (International Book Giving Day). V tento den probíhá po celém světě akce, jejímž smyslem je darovat knihu. Akce je zaměřená zejména na děti a má rozvíjet zájem dětí o knihy. Ve vestibulu knihovny byl pro tuto akci k dispozici regál s knihami, kam mohli zájemci knihy darovat a děti si je mohly zase zdarma odnést. 14. února.
LiStOVáNí: Nick Cave: Smrt Zajdy Munroa Představení z cyklu profesionálních scénických čtení, tentokrát především pro mladší publikum z knihy australského všestranného umělce – textaře, hudebníka, skladatele, spisovatele, dramatika. Účinkují: Gustav Hašek, Věra Hollá, Pavel Oubram. 7. února.
Březen
Březen - měsíc čtenářů (BMČ)
Zapojení do osmého ročníku celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti. Každoročně se k ní hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celé České republiky.
Čtenář roku 2017
V rámci kampaně proběhlo i oceňování nejlepších čtenářských babiček.
Oceněny byly tyto babičky:
Paní Helena Dejmková: ústřední knihovna
Paní Olga Kopřivová: pobočka Borovina
Paní Jarmila Jičínská: pobočka Modřínová
Program zajistily děti ze ZŠ Hora-Domky, které četly z knížek o babičkách a s recitačním programem vystoupily také děti ze ZŠ Týnská. 8. března.
LiStOVáNí: Ernest Hemingway: Mít a nemít
Klasická literatura z roku 1937, proslavená i filmovým zpracování ze 40. let s Humphrey Bogartem. Účinkovali: Pavel Oubram a Tomáš Drápela (oba alt. Lukáš Hejlík).6. března.
Besedy se Zuzanou Pospíšilovou
Uskutečnily se celkem tři besedy v ústřední budově na pobočce Modřínová s úspěšnou autorkou knížek pro děti a mládež, dětskou psycholožkou Zuzanou Pospíšilovou. 9. března.
Fotografie z akce.
Petr Kopl: Jak se dělá ilustrace a komiks
Beseda a workshop s třebíčským rodákem, který se věnuje tvorbě komiksů. Ilustroval téměř čtyřicet knih, z velké části učebnic jazyků pro děti. Jeho příběhy byly publikovány i v časopise Čtyřlístek, do komiksové formy převedl například Dumasovy Tři mušketýry, Krále Artuše nebo Psa baskervillského. Spolupracuje s Veronikou Válkovou, které ilustruje severskou fantasy sérii Wetemaa i cyklus Dobrodružné výpravy do minulosti. 30. března.
Noc s Andersenem / 17. ročník Noc s Andersenem je vyvrcholením BMČ. Letošním partnerem byli kreslení hrdinové dětského komiksového seriálu Čtyřlístek, kteří si pozornost dětí udržují už řadu desetiletí. Pro Noc s Andersenem 2017 vzniklo speciální číslo časopisu, které obdržely všechny děti zdarma. Na programu bylo i hraní tematických her se Čtyřlístkem, výroba masek jednotlivých hrdinů ze Čtyřlístku a čtyřlístkovská hostina. 31. března.
Akce dalších organizací v knihovně v březnu bez finančních nároků na projektKrocení literární múzy
Každoroční tvůrčí literární dílna vedená Památníkem písemnictví na Moravě Rajhrad je určena pro dospívající děti a studenty. 1. března.
Wolkrův Prostějov
Spádové kolo 60. Festivalu poezie Wolkrův Prostějov určené mladým recitátorům. Hlavním pořadatelem akce bylo Městské kulturní střediskö v Třebíči. 7. března.
Dětská scéna – Recitace
V knihovně proběhla dvě okresní a jedno krajské kolo soutěže dětských recitátorů. Pořadatelem akce byl Dům dětí a mládaže v Třebíči. 13.,14.,15. března.
Duben
Víkendový festival hudby a poezie Nezvalova Třebíč 8. – 9. 4. 2017
Divadelní společnost Františka Kreuzmanna: Václav II. – Zpověď českého krále
Hudebně - dramatická kompozice o životě jednoho z největších a často neprávem opomíjených českých panovníků.
Pavel Hejátko:Autorské básně a písně
Hudebně dramatický pořad Pavla „Josifoviče“ Hejátka ze Zahrádky u Náměště nad Oslavou. Kontroverzní, ale veřejností i kritikou oceňovaný básník je v živém podání podmanivý recitátor a zpěvák vlastní tvorby.
Blanka Fišerová: O Holčičce s kouzelnýma nohama.
Autorské pohádkové čtení třebíčské rodačky Blanky Fišerové.
LiStOVáNí: Grégorie Delacourt: Na první pohled
Kniha, která ve Francii vyvolala skandál i překvapivou žalobu Scarlett Johanssonové. 10. dubna.
Květen
Noc literatury
Zapojení do literárního happeningu, který organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími, Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint. Projekt se koná v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi – Světa knihy.
Ambicí projektu je představit posluchačům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit večerní město přitažlivou akcí. Na různých místech četly během jednoho večera známé osobnosti ukázku z jedné současné knihy evropského autora. Texty vybírají zahraniční kulturní instituty ze sdružení EUNIC a kulturní oddělení zahraničních velvyslanectví, společně s profesionálním dramaturgem z nakladatelství Labyrint. Jde o nejnovější překlady současné evropské literatury vydané v posledních dvou až třech letech, některé vyjdou dokonce těsně před Nocí literatury.
Program společné procházky za literaturou:Zámecká ledovna: moderátor, recitátor a amatérský herec Šimon Benda četl ukázku z knížky Celý život rakouského autora Roberta Seethalera
Firma Kapucín Repro s.r.o. : třebíčská amatérská herečka Marta Fialová (divadlo Ampulka) četla ukázku z knížky Pojď sem, ať ti můžu dát pusu belgické autorky Griet Op de Beeckové
Přední synagoga: herečka Městského divadla Brno a třebíčská rodačka Eva Ventrubová četla ukázku z knížky Jidáš autora Amose Oze
Café Art : pedagog, básník a performer Miroslav Koupil (Divadélko Safraporte) četl ukázku z knihy Roviny života britského autora Juliana Barnese.
Bonusem byla účast Ing.arch. Lubora Herzána, který přidal několik informací ke čtecím místům, a návštěva mikve ve firmě Kapucín.
Fotografie z akce.
Květen – červen
Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka
9. ročník akce pořádané Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. V rámci akce Pasování prvňáčků na čtenáře knihovny byla všem třebíčským prvňáčkům věnována knížka - původní česká novinka- která byla napsána a ilustrována výhradně pro prvňáčky daného školního roku a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit. Ve šk. r. 2016/2017 byla vybrána kniha spisovatele Martina Šinkovského a ilustrátora Ticho 762 – Lapálie v Lampálii.
Knihovna získala 65 knížek zdarma, zbytek knih byl zakoupen díky podpoře projektu.
Program pasování na dětském oddělení, ústřední budova Hasskova ul.
Pondělí 29. května: ZŠ Kpt. Jaroše – 8:15 - 1. A, 9:15 - 1. B, 10:15 - 1. C
Úterý 30. května: ZŠ Týnská – 8:15 - 1. A, 9:15 - 1. B,
Úterý 30. května: Otevřená třída + ZŠ Vladislav – 10:15
Středa 31. května: ZŠ Horka-Domky – 8:15 - 1. A, 9:15 - 1. B, 10:15 - 1. C
Program pasování na pobočce Borovina, Okružní ul.
Čtvrtek 1. června: ZŠ Bartuškova 8:30 - 1. C, 9:30 -1. A, 10:30 - 1.B
Na přání ZŠ Benešova a ZŠ a MŠ Na Kopcích byli jejich prvňáčci pasováni v listopadu 2016 a knížky jim byly předány při ukončení školního roku na pobočce Modřínová. 19. a 29.června.
Červen
Týden čtení dětem v ČR
Zapojení do celostátní akce v rámci kampaně Celé Česko čte dětem. Cílem je motivování dětí, mládeže a dospělých k soustavnému čtení a rozvíjení lásky k literatuře prostřednictvím výběru hodnotné a dobré literatury.
Čítárnička pro všechny
Uskutečnily se celkem tři akce. Předčítaly a nové knížky představily knihovnice a zapojila se i jedna babička. 1., 5. a 7. června.
Co četla moje babička (můj dědeček)
Výstava dětských knížek prarodičů nebo praprarodičů.
Co četla moje babička (můj dědeček). Výstava starých knížek prarodičů nebo praprarodičů.
Přehled připravovaných akcí:
Říjen
Týden knihoven (TK) / 2. - 8. října / 21. ročník
Zapojení do celorepublikové akce na podporu a propagaci knihoven.
3x komiksový workshop s Daneilem Vydrovou
Workshop s ilustracemi přední české ilustrátorky knih pro děti Markéty Vydrové vedený komiksovým scénáristou Danielem Vydrou.
3x beseda se spisovatelkou Danielou Krolupperovou
Autorka oblíbených dětských knih plných humoru a zábavného poučení bude dětem vyprávět o své literární tvorbě a předčítat z knih. Besedy jsou určeny pro ZŠ.
3x beseda se spisovatelkou Veronikou Válkovou
Veronika Válková je učitelkou dějepisu na gymnáziu a ve své tvorbě se zaměřuje na fantasy a historii, např. v edicích Dobrodružné výpravy do minulosti a Kouzelný atlas putování časem. Její knížky jsou mezi dětmi velice oblíbené a čtené.
Dlouhá noc v knihovně na Modřínové
Páteční večerní program v knihovně s představením divadelního souboru Ampulka, čtením a výtvarnou dílnou.
Maraton čtení / 8. ročník
Autoři ocenění nebo nominovaní na prestižní cenu Magnesia litera čtou svá díla v knihovnách,
V roce 2017 jde o osmý ročník této akce a bude pozván autor/autoři knih pro dospělé.
Prosinec
Den pro dětskou knihu (DDK) / 2. prosince.
Kampaň DDK je pořádána před první adventní nedělí v knihovnách celé ČR, letos to bude v sobotu 2. prosince. Pořadatelem je Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). Na DDK jsou zváni i rodiče a prarodiče dětí jako poděkování za celoroční aktivní práci s dětmi na poli čtení a vzdělávání.
Do programu letošního DDK bude zařazeno literárně dramatické představení z projektu LiStOVáNí a kreativní dílničky pro děti:
2x LiStOVáNí / Lichožrouti / ústřední knihovna a pobočka Modřínová
Uskuteční se dvě představení, jedno v ústřední knihovna Hasskova a druhé na pobočce Modřínová
Kreativní dílničky
Program DDK bude doplněn o kreativní dílny pro děti, na dětském oddělení ústřední knihovny dílna s Kateřinou Grulichovou, na pobočce Modřínová dílna s Monikou Kabelkovou.