Městská knihovna Třebíč
duben 2024
po út st čt so ne
1 2 3 4
  • Francouzský klub 2024: Provence za tři dny / Marie Dočkalová
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
5
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
6
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
7
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
8
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
9
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
10
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
11
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
12
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
13
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
14
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
15
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
16
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
17
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
18
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
19
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
20
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
21
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
22
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
23
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
24
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
25
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
  • Život je dar, zdraví je volba/ MUDr. Kateřina Bednářová
26
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
  • Lidová píseň ve folku aneb Sbohem, galánečko / Dvorkaři
27
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
28
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
  • LiStOVáNí.cz: Než natáhnu brka / Antti Tuomainen
29
  • Na statku / výstava MŠ Duha Třebíč
30          
Ptejte se knihovny



Město Třebíč



Kraj Vysočina



NOVA-NET



Platební brána ComGate



Všichni žijeme na Zemi


Grantový program: Grantový systém Zdravého města Třebíče pro rok 2016. Grantový program „Zdravé město - Rodina a zdraví“

Získáno: 20 000,- Kč

Autor projektu a osoba odpovědná za realizaci: Miluše Dolečková 

Obsah projektu:
Projekt navazuje na loňský projekt s názvem Pozor, pozor! Potřebuji pomoc! Vaše Země. V řadě případů jsou do projektu zařazeny identické akce, neboť měly u dětí i pedagogů velký ohlas a tento rok se projektu zúčastní další skupiny dětí, jiné školy nebo třídy.
Projekt Všichni žijeme na Zemi má malým dětem hravými formami vysvětlit souvislosti života v živé i neživé přírodě – že každý živý organismus je ovlivněn svým okolím, rostlinami a zvířaty ve své blízkosti a zároveň je zpětně ovlivňuje. Faktory prostředí jako je voda, teplo, složení vzduchu a půdy, světlo, počasí působí na život zvířat a rostlin a člověka. Je to bohužel on, kdo svým necitlivým vztahem životní prostředí nenávratně ničí. Vyžaduje mnohem více paliv, energie i surovin než dříve a na druhé straně nechává množství odpadů a jedovatých látek, které zamořují životní prostředí. Hrozí nebezpečí, že nebude dost čistého, dýchatelného vzduchu, kvalitní pitné vody, paliv a energie, surovin ani potravin pro další generace. Na tyto negativní jevy chceme upozornit další generaci malých čtenářů knihovny pomocí přednášek, soutěží, testů a besed.

Aktivity projektu:

Lesní hrátky se zvířátky. Testy, kvízy, soutěže pro děti. Únor – listopad.

Jitka Vítová. Povídání se spisovatelkou o jejím vztahu k přírodě. V knize „O Květušce a tesaříkovi“ malá hlavní hrdinka zakopla o kouzelný pařez a zmenšila se do velikosti brouků. Ve hmyzí říši potkala svého nejlepšího kamaráda tesaříka dubového a společně prožili spoustu dobrodružství.

Šaty dělají člověka… A kdo dělá šaty? Přednáška sdružení Na Zemi.
Na cestě od semínka k hotovým džínům poznávají děti kdo, kde a za jakých podmínek vyrábí naše oblečení. Na vlastní kůži zjistí, jak se pracuje šičkám v textilních továrnách v Bangladéši. Diskutují o svých postojích k současnému textilnímu průmyslu a zaběhlým normám spotřeby a hledají možnosti zodpovědného oblékání.

Dobrodružství kapříka Metlíka. Beseda Jana Opatřila. Knížka popisuje život malého kapříka Metlíka poté, co jej rybáři převezou do velké zahrady. Metlík se v přehradě potká s rybářskými nástrahami, štikami, úhoři a spoustou dalších ryb. Knížka je plná lásky a přátelství pro všechny, kdo milují podvodní svět ryb.

Vodní svět. Přednáška Radka Pečty, který vede kroužek v Místní organizaci moravského rybářského svazu Třebíč. Směřuje mládež k odpovědnosti při plnění svěřených úkolů, dosahuje u nich rozvíjení odborných znalostí a návyků nejen v rybářských dovednostech, ale i v tvorbě a ochraně životního prostředí, ochraně čistoty vod, poznávání flóry a fauny naší krajiny a pochopení základních životních zákonů.

Včelařství Špaček. Přednáška. Petr Špaček je mladý chovatel včel. Zabývá se zpracováním včelích produktů od roku 2009. Význam chovu včel je především v opylování rostlin, včetně zemědělských kultur. Děti se dozvědí o nezastupitelné roli včel v přírodě, protože absence včel by zdramatizovala existenci celého ekosystému. Včelstva jsou bohužel decimována zavlečenými chorobami a nesvědčí jim práškování.

Knihtisk. Praktická dílna a interaktivní přednáška o vývoji psaní a tisku: program trvá jednu hodinu. Děti se zábavnou formou seznámí s vývojem vzniku knih (čím a na co se psalo v jednotlivých historických dobách, kdo stál na počátku vzniku knihtisku atd.). Na místě vytvoří malou improvizovanou tiskařskou dílnu (replika dřevěného tiskařského lisu) a za pomoci tiskaře si každé dítě vytvoří tisk stránky Bible Kralické, ivančického kancionálu nebo portrét J.A. Komenského.

Zelené odpoledne. V rámci Dne Země proběhne zábavný program plný her a soutěží, např. Evoluce, Ptačí a Pytlácká. V Bylinkárně na děti budou čekat různé bylinky, které budou muset určit. Součástí bude prezentace tématických kufříků Třídíš, třídím, třídíte, Zvířátka na statku, Zvířátka na dvorku, Ptáci atd.

Farmářské odpoledne. Hlavní náplní odpoledního programu bude povídání o zdravých potravinách s paní Kotrbovou, majitelkou prodejny Zdravíčko. Pro děti připraví menší ochutnávku farmářských bio výrobků, děti si vyplní test a zkontrolují si své znalosti. Paní Kotrbová je zastánce zdravého způsobu života i stravování.

Lovci perel. S dětmi se zapojíme do soutěže Lovci perel. Autorem hry je Knihovna města Hradec Králové. Vybrané dětské knížky s tématikou o přírodě se ve hře stávají perlorodkami a přinášejí svým čtenářům zajímavý zisk v podobě opravdových perel. Hra mění čtení v dobrodružství a práce s knihou dělá zábavu.

O čem domácí mazlíčci přemýšlejí. Přednáška Libora Baláka. Téma aktuální snad pro každé dítě, ať již domácí zvířátko má či by je chtělo mít. Libor Balák zahrnuje ve své přednášce nejen určité praktické základní rady při výběru takových zvířecích kamarádů, ale také objasňuje specifické vidění světa očima těchto členů domácnosti. Ať už se jedná o pejsky, kočičky, nebo třeba i různé ptáčky, hlodavce, či plazy, domácí mazlíčci potřebují péči a pozornost. Odborník dá dětem praktické rady při výběru zvířecího kamaráda, aby pochopily jejich potřeby a nedělaly zbytečné chyby.

Národní park Podyjí. Program pro děti s pracovníky Národního parku Podyjí. Jedná se o dvouhodinový program, kde první polovina pořadu bude vyprávěcí a diskusní a zahrnuje i jednu hru. Děti se dozví zajímavosti o jediném moravském NP Podyjí.

Noc ve znamení ekologie. Každý rok v Týdnu knihoven dětí spí v knihovně, podruhé tématem bude Ekologie. S dětmi si budeme hrát, vyrábět, soutěžit a číst knížku Lumír včelaří.

Snídaně s Fair trade. Celosvětová akce podporující spravedlivý obchod a zodpovědnou spotřebu. Kromě Férové kávy a čaje (výrobky s označením Fair trade) budou děti snídat také čerstvé výrobky místních pekařů a produkty farmářské – máslo, sýr, jogurt, tvaroh, a také ty, které mají označení Vysočina regionální produkt.

Neplač, mochomůrko. Podkladem besedy je stejnojmenná kniha Daisy Mrázkové Neplač, mochomůrko. Vyprávění o dívence, která bydlí se svými rodiči v hájovně a toulá se bezstarostně lesem okouzlena vším, co v něm žije a roste. Holčička při svých toulkách po lese zažívá mnohá dobrodružství se zvířátky i s mnoha dalšími živými i neživými "obyvateli" lesa. Beseda je určena pro MŠ a 1. tř. ZŠ, zajistí knihovnice.

Příroda nás baví. Den Země, kvízy, soutěže, Beseda pro děti s mottem „Komu se nelení, ten si hoví v zeleni“ určená dětem 1. stupně ZŠ, zajistí knihovnice.

Žijeme na Vysočině. Seznámení s naším krajem za pomocí atlasů, mapy, knižních pomůcek, internetu a soutěží. Beseda bude určena pro děti 1. stupně ZŠ, zajistí knihovnice.

Odpadkový svět. Beseda pro děti – informace o odpadech, zásady třídění odpadu a ekologie za pomocí tematického kufříku Třídím, třídíš, třídíme. Motto besedy „Nechceme žít na smetišti“. V rámci „výuky“ budou zakoupeny barevné nádoby na tříděný odpad, aby malé děti viděly, že jedna barva znamená pro druh odpadu totéž venku (barevné velké kontejnery), v knihovně (barevné odpadové nádoby) i doma (jako vzor použijeme vzor barevné tašky od firmy ESKO-T). Beseda je určena pro MŠ a 1. tř. ZŠ, zajistí knihovnice.

Zvířátka na statku. Zvířátka na dvorku. Beseda pro děti s využitím tematických kufříků a Besedy jsou určeny pro MŠ a 1. tř. ZŠ zajistí knihovnice.

Rozumné nakupování. Beseda pro děti. Každý z nás nakupuje. Je to činnost nám všem důvěrně známá a někdy ji provádíme automaticky, moc u toho nepřemýšlíme a nakoupíme i to, co nespotřebujeme a později vyhodíme. Beseda je pro určena pro 1. stupeň ZŠ, zajistí knihovnice.

Tváře úmluvy CITES. Výstava fotografií ohrožených druhů rostlin a živočichů. CITES je oficiálně používaná zkratka Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, označovaná také jako Washingtonská konvence podle místa, kde byla podepsána. Účelem úmluvy CITES je regulace mezinárodního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin.

Den pro dětskou knihu - 28. 11. 2016 bude vyhlášen již 10. ročník celostátní kampaně Den pro dětskou knihu. Pro malé čtenáře mimo jiné připravíme odpoledne s Medvědem Lumírem, hrdinou knihy A. F. Holasové, který bude provázet čtenáře celým včelařským rokem: od včelařského podletí, což je období po horkém létě a ohlašuje se prvními chladnými dny před skutečným podzimem, až k medobraní. Dozvědí se také, kde včely berou vosk k stavbě svého díla, co je to propolis a mateří kašička a k čemu slouží, jak funguje včelí společenství, kdo co v úle dělá i co včelám škodí.