2014 - Malá knihovnická slavnost - Havlíčkův Brod

Krajské ocenění knihovníků našeho okresu za rok 2014

Helena Hanzalová - Místní knihovna Litohoř

Knihovna v obci funguje od roku 1973 a splňuje veškeré požadavky moderní knihovny. Nachází se v prostorách místního kulturního domu, je vybavena novým nábytkem a od roku 2007 je plně automatizovaná. Řadu let ji úspěšně vede paní Helena Hanzalová, která vzorně spolupracuje s Útvarem služeb knihovnám Městské knihovny v Třebíči.
Příkladná je péče zřizovatele o materiální zabezpečení chodu knihovny i o její rozvoj. V obci se nachází mateřská i základní škola, se kterými knihovna úzce spolupracuje. Nezapomíná však ani na ostatní spoluobčany. Proto v minulém roce zažádala obec o grant VISK 3 z programu Ministerstva kultury ČR, ve kterém uspěla a mohla tak pořídit do knihovny i nové technologické vybavení. Hlavně koupě dataprojektoru nabízí nové možnosti různých akcí zaměřené jak pro děti, tak pro dospělé. Obec vytváří své knihovně dobrou pozici pro budoucnost a věří, že ji budou obyvatelé obce stále rádi navštěvovat.

Zdeněk Nováček - Obecní knihovna Hartvíkovice - ocenění II. stupně

Titul Knihovna Vysočiny získala již v roce 2003 za působení současného knihovníka pana Zdeňka Nováčka.
Knihovna má v obci dlouholetou tradici, která je zároveň i tradicí rodinnou. Roli knihovníků zde již léta obsazuje rod Nováčků. A o tom, že jsou to opravdu ti nejlepší, svědčí i současný knihovník pan Zdeněk Nováček. Stojí nejen v čele knihovny, ale opakovaně i v čele obce. Střet zájmu nehrozí, naopak, vše je v nejlepším souladu. A pokud někdy starostenská funkce zapříčiní zaneprázdnění, je po ruce už nejmladší generace Nováčků, která pomalu přebírá v knihovně žezlo.
Veškerá činnost v knihovně je již několik let plně automatizovaná, k dispozici je kvalitní internetové připojení a funguje vlastní webová stránka, jako jedna z prvních v okrese Třebíč.
Místní škola i školka zařazuje pravidelné návštěvy pana knihovníka do svého učebního plánu. Celé obecní zastupitelstvo podporuje snahu pana starosty o rozvíjení spolupráce mezi jednotlivými místními spolky a knihovnou.
Již nyní se má Obecní knihovna v Hartvíkovicích čím chlubit, další nemalé plány však mají i do budoucna.

Ocenění za nejlepší webové stránky

Druhé místo obhájila Obecní knihovna Petrůvky (mimochodem Knihovna roku 2010). Na tvorbě vynikajících webových stránek se podílí knihovnice Ing. Jana Krejčí s paní Ivetou Peštálovou.

Webová stránka knihovny zde

Fotogalerie z předávání ocenění zde