Výročí a regionální osobnosti ČERVEN 2022

CINK, Josef   –   básník
Narození:    16. 6. 1932 Lašťany (Olomouc)
Úmrtí:        25. 3. 1995 Třebíč

V Třebíči žil od roku 1970, pracoval zde jako skladník. Byl členem literárního klubu Svazu českých spisovatelů v Brně. Básně publikoval od roku 1960 nejprve v různých časopisech a sbornících.

ČERMÁKOVÁ, Miroslava. Regionální osobnosti : výběr. Sestavovatel, kompilátor Miroslava Čermáková. 1. vyd. Třebíč: Okresní knihovna, 1995. 68 s. ISBN 80-85062-01-1.

Dílo: sbírky veršů:
Aby už nikdy 1972
Ptačí krajiny 1973
Krajiny usmíření 1974
V tvých zahradách 1975
Geopatogenní zóny; Chystání léta 1980
Antarktické dny 1994
Robinson Crusoe 1995

KUBEŠ, Jan František  –   knihkupec, nakladatel
Narození:    25. 6. 1842 Třebíč
Úmrtí:        28. 3. 1925 Třebíč

Nakladatel, vydavatel hudebnin, hudebních časopisů, školních a církevních zpěvníků, knihtiskař. Knihkupec a vydavatel. 24 let byl starostou Třebíče. Od roku 1898 byl rytířem řádu Františka Josefa I.

Slovník českých nakladatelství 1849-1949

Dílo: viz. zde

KUBIŠ, Jan  –  voják, výsadkář
Narození:        24. 3. 1913 Dolní Vilémovice (Třebíč)
Úmrtí:            18. 6. 1942 Praha

Otec Jana Kubiše byl obuvníkem, šil obuv pro třebíčskou obuvnickou továrnu. Jan Kubiš měl tři sourozence, staršího bratra Rudolfa a dva mladší bratry Františka a Jaroslava. Brzy mu zemřela maminka a otec si vzal jako druhou manželku vdovu Marii Dusíkovou, která přivedla do rodiny dalších pět dětí. Z tohoto manželství pak vzešly ještě čtyři děti - Marie, Vlasta, Jitka a František. Jan Kubiš pracoval od dětství u sedláků. Když dokončil školu, sloužil jako čeledín v Rudíkově. Po ukončení základní vojenské služby u armády zůstal u dělostřelectva v hodnosti rotmistra. Po okupaci 1938 byl demobilizován, vrátil se do Dolních Vilémovic, kde pracoval jako dělník v cihelně. V roce 1939 se rozhodl odejít do zahraničí, přes Francii do Anglie, kde se přihlásil do výsadkářského výcviku. 28. prosince byly z Anglie poslány tři výsadkové skupiny Silver A, Silver B a Antropoid, kterou tvořil Jan Kubiš a rotmistr Jozef Gabčík. Jejich úkolem bylo provést atentát na říšského protektora SS gruppenfuhrera a generála policie Reinharda Heydricha. Seskok provedl v okolí Nehvizd u Prahy, kde je kontaktovala sokolská organizace Obec sokolská v odboji známá také jménem Jindra. V přípravě atentátu spolupracoval s rodákem z Rešic u Znojma Adolfem Opálkou. 27. května 1942 byl v zatáčce tehdejší Kirchmayerovy ulice proveden atentát na Reinharda Heydricha vojáky Kubišem, Opálkou, Gabčíkem a Josefem Valčíkem. Po měsíci ukrývání byl jejich úkryt v cyrilometodějském kostele v Praze objeven a zde dobrovolně ukončili své životy. Gestapo se mstilo na jejich rodinách a příbuzných. Z Dolních Vilémovic bylo odvezeno 37 příbuzných Jana Kubiše a z Třebíčska přes 250 lidí stejného příjmení. Obětmi byli i představitelé pravoslavné církve, v jejichž kostele se výsadkáři ukrývali.
In memoriam byl vyznamenán: 1942 druhý Čs. válečný kříž; 1944 Československá vojenská pamětní medaile;  1949 Zlatá hvězda; 1968 nejvyšší československé vojenské vyznamenání

Ivanov, Miroslav. Atentát na Reinharda Heydricha / Miroslav Ivanov. -- 1. vyd., rozš. přeprac. 3. -- Praha : Panorama, 1979. -- 285 s., fot. -- (Stopy, fakta, svědectví). -- Bibliogr.

MIKUNDA, Miloš –  voják, legionář
Narození:      29. 9. 1899 Třebíč
Úmrtí:          13. 6. 1942 Osvětim

Narodil se v domě na Hasskově ulici č. 67. Jeho otec Antonín byl učitelem. Miloš Mikunda přerušil studium na obchodní škole a jako dobrovolník narukoval k dělostřeleckému pluku v Jihlavě, kde prodělal výcvik. Na frontu nastoupil na Haličsku, kde přeběhl do ruských zákopů. Přihlásil se do českých legií, zúčastnil se bitvy u Bachmače a stal se členem druhého spojovacího jezdeckého pluku. Do Třebíče se vrátil v roce 1920, zde dokončil obchodní školu, nějaký čas pracoval jako úředník. Byl sokolem a členem a jednatelem pěveckého sdružení Janáček. Po okupaci Československa vstoupil do Obrany národa a v souvislosti s její činností byl zatčen v roce 1940. Byl vězněn na Sušilových kolejích v Brně. Pro nedostatek důkazů byl propuštěn na svobodu. Znovu byl zatčen 8. října 1941 při akci zaměřené proti Sokolu. Byl internován v Jihlavě. 29. ledna byl odvezen do tábora v Brně, 6. března transportován do Osvětimi, kde zemřel.

Stoleté výročí narození. Podle vzpomínek MVDr. Miloše Mikundy. Horácké noviny, 10, 1999, č. 74, s. 5: fotografie

OPÁLKA, Adolf – voják, výsadkář
Narození:      4. 1. 1915 Rešice (Dukovany)
Úmrtí:        18. 6. 1942 Praha

Nadporučík, polyglot, účastník československého odboje. 26. června 1939 emigroval do Polska, odtud do Francie, sloužil jako seržant v cizinecké legii v Alžírsku. Účastnil se bojů o Francii jako poručík 3. československého pěšího pluku v Agde. Po kapitulaci Francie odešel do Anglie, kde působil jako poručík 1. československé brigády v Kinetonu. Prodělal parašutistický výcvik. V roce 1942 byl jmenován velitelem výsadku, který tvořili Karel Čurda a Ivan Kolařík. Byli pověření podpořit výsadkáře s úkolem atentátu na Reinharda Heydricha.

Mejzlík, Jaroslav. Naši krajané v boji za svobodu. Třebíč: Český svaz bojovníků za svobodu, 1997. 140 s. : il.

320. let  události
KAREL ANTONÍN BRAIDA  jmenován správcem třebíčského panství císařem Leopoldem I. po dobu sporů o Valdštejnské dědictví (Třebíč 06.1702-1703)
Událost:     06. 1702 - 1703

Fišer, Rudolf. Třebíč. Dějiny města I. Vyd.1. Brno: Blok, 1978. 210 s.: il.