Výročí a regionální osobnosti PROSINEC 2018

HANĚL, Jan Miloslav -  lékař, národní buditel
Narození:    23. 12. 1808 Křesetice (Kutná Hora)
Úmrtí:          3.   5. 1983 Třebíč

Narodil se v Křeseticích u Kutné Hory. Do Třebíče přišel ve svých 27. letech v roce 1835. Stal se městským lékařem a významným národním buditelem Třebíče. Byl přispěvatelem Květů, obdivovatelem J. K. Tyla, členem pražského Kajetánského divadla a účastníkem vlasteneckých besed u dr. Staňka (švagr F. L. Čelakovského). Svou národně uvědomovací činností se zasloužil mimo jiné o prvé zvolení ČESKÉHO třebíčského starosty v obecních volbách v roce 1867. Založil v roce 1844 z vlastních prostředků český čtenářský spolek. V roce 1849 byl jedním agitátorem založení Měšťanské besedy, která byla v té době první českou kulturní a společenskou organizací ve městě. Spolupůsobil při založení českého peněžního ústavu - Občanské záložny v roce 1867. Díky tomu vznikla v Třebíči společenská zařízení, mezi ně patřil třebíčský divadelní sál. Za své zásluhy o vítězství Čechů ve městě byl jmenován v roce 1883 prvním českým občanem města Třebíče. Bohužel, krátce na to zemřel. Jeho pohřeb se stal mohutnou manifestací mnoha tisíc již národně uvědomělých obyvatel Třebíče.

Haněl, Jan Miloslav, 1808-1883. Požár w městě Třebíči dne 25. Kwětna 1847.  Jan M. Hanel. [S.l.]: [s.n.]. 8 s.

Čermáková, Miroslava, 1954-. Regionální osobnosti: výběr.  [sestavila Miroslava Čermáková] ; [sest. M. Čermáková]. 1. vyd. Třebíč: Okresní knihovna, 1995. 68 s.

Ověřeno v:
Literární archiv Památníku národního písemnictví

KUCHTÍK, Tomáš - pedagog
Narození:    29. 12. 1898 Blížkovice (Moravské Budějovice)
Úmrtí:          2.  7.  1951 Babice (Třebíč)

Měšťanskou školu vychodil v Moravských Budějovicích. Studoval v učitelském ústavu ve Sv. Janu u Berouna. Studium dokončil až po válce v Českých Budějovicích. Od roku 1920 učil v Šebkovicích, od roku 1922 v Hostimi a od roku 1932 v Babicích. V roce 1945 se stal členem revolučního národního výboru v Babicích, v roce 1948 členem akčního výboru národní fronty, v roce 1949 se stal předsedou místního národního výboru.
2. července 1951 byl zastřelen v babické škole společně s dalšími členy MNV.

Ryneš, Pavel. Deportacím se učili na Babicích.  Pavel Ryneš. In Horácké noviny. Roč. 18, č. 65, s. 5 : il. (17. 08. 2007)
Tomáš Kuchtík: Osobnost týdne. In Horácké noviny. Roč. 10, č. 51 (1999), s. 9
Tomáš Kuchtík: Osobnost týdne. In Horácké noviny. Roč. 10, č. 101 (1999), s. 9

OBRŠLÍK, Karel - lékař, voják, partyzán, 1. světová válka, 2. světová válka
Narození:          12. 1888 Třebíč
Úmrtí:                    1973 Jugoslávie

Vystudoval třebíčské gymnázium. Studoval na lékařské fakultě ve Vídni, studoval v Paříži. Za 1. světové války působil jako vojenský lékař v Chorvatsku a Srbsku. Po válce v Jugoslávii zůstal, narukoval do jugoslávské armády jako vojenský lékař. V Jugoslávii se oženil. Po napadení Jugoslávie se přihlásil k partyzánské organizaci, stal se členem štábu národněosvobozenecké armády a Titovým osobním lékařem.
Po skončení války sloužil v jugoslávské armádě v hodnosti generálmajora.

Mejzlík, Jaroslav. Naši krajané v boji za svobodu. Třebíč: Český svaz bojovníků za svobodu, 1997. 140 s. : il.

ZVĚŘINA, František Bohumír - malíř
Narození:      4.   2. 1835  Hrotovice (Třebíč)
Úmrtí:         27. 12. 1908  Vídeň (Rakousko)

Nižší reálné gymnázium vystudoval ve Znojmě, vyšší reálné gymnázium v Praze. V roce 1852 začal studovat na pražské malířské akademii. Studia zakončil v roce 1859. Po studiích vyučoval na reálném gymnáziu v Kutné Hoře obory kreslení a deskriptivní geometrii. Později také v Brně, Gorici, Mariboru a ve Vídni.  Z výdělku z prodeje obrazů podporoval matku a užíval je pro cesty na Balkán. Také cestoval do Ruska, Albánie, Řecka, Turecka, Rumunska a na Slovensko. Na cestách kreslil a ze svých cest publikoval cestopisné články v časopisech Globus, Zlatá Praha, Světozor nebo například Květy. V Čechách kreslil motivy Podyjí, Moravského Krasu a rodného kraje. Maloval, kreslil, užíval akvarel. Jeho dílo má význam dokumentární, vlastivědný a vlastenecký. Zasloužil se o restaurování obrazů farních chrámů v Krhově, Valči, Dalešicích, Račicích a Myslibořicích.  Pro svoje vlastenectví a slovanské cítění byl vyloučen z Akademie pro projevy slovanofilství, když vystavoval obrazy výhradně se slovanskými motivy. Na sklonku života žil v Dolním Rakousku ve Zwettlu a později ve Vídni.
Vystavoval v Praze, ve Vídni a v Brně. Jeho dílo vzbuzovalo velkou pozornost v zahraničí.

Toman, Prokop: Nový slovník československých výtvarných umělců. II. L - Ž. Praha 1950

Ověřeno v:
Literární archiv Památníku národního písemnictví