Grantový program: Grantový systém Zdravého města Třebíč
Získáno: 23.000,- Kč
Autor projektu a osoba odpovědná za realizaci: Naděžda Trojanová
Obsah projektu:
Projekt byl příspěvkem k Mezinárodnímu roku udržitelné energie pro všechny. Cílem projektu bylo informovat veřejnost o obnovitelných zdrojích energie ve srovnání s jadernou energetikou, úsporách energie, energetické chudobě, společenských, ekonomických a etických souvislostech této problematiky. Učinili jsme tak formou názorných prezentací pro děti, výstav, přednášek pro nejširší veřejnost, nákupem dokumentů do fondu knihovny. Přednášející odborníci byli zárukou kvality a vysoké odbornosti a předali fundované informace. Zvláště si ceníme účasti Václava Cílka, geologa, klimatologa a propagátora vědy, Milana Smrže, experta na obnovitelné zdroje a Tomáše Tožičky, odborníka na rozvojovou problematiku. Studenti Střední školy obchodu a služeb Jihlava prezentující obnovitelné zdroje energie tou nejnázornější možnou formou, strhli desítky jen o něco mladších posluchačů svými schopnostmi a znalostmi. Realizací projektu jsme přispěli k informovanosti o udržitelnosti energií a hospodařením s energiemi nejméně 5400 lidí, další si budou trvale půjčovat dokumenty zakoupené do fondu knihovny.
Akce v rámci projektu:
Prezentace Mobilního informačního centra studentů Střední školy obchodu a služeb Jihlava. Proběhlo celkem 5 prezentací, během kterých studenti žákům základních škol vysvětlili praktické využití obnovitelných zdrojů energie. Předvedli názorně např. model domu se solárními panely, solární pícku, elektronickou hru na principu spojování obvodů, model větrné elektrárny či autíčko na solární pohon.
Prezentace byly doplněny soutěžemi a kvízy a setkaly se u dětí s obrovským ohlasem. Jednak pro názorné předvedení, jak fungují zdroje energie, a také proto, že autory předváděného projektu byli studenti ne o mnoho starší než posluchači. Ještě při dalších návštěvách těchto dětí v knihovně se knihovnice s nimi k tématům vracely.
Výstava Pasivní domy. Centrum pasivního domu Brno nám zapůjčilo rozsáhlou výstavu o pasivních domech obsahující informační panely a tři modely pasivních domů. Výstava se setkala se zájmem veřejnosti všech věkových kategorií, dospělí i děti si se zájmem prohlédli zejména funkční modely pasivních domů názorně prezentující, jak se dá v domě hospodařit s energií.
Výstava Energie. Výstava velkoformátových fotografií francouzských fotografů o paradoxu expanzivní spotřeby energií, která ve svém důsledku necitlivě navyšuje čerpání zásob přírodních zdrojů, znečišťuje životní prostředí a mění klima. Zapůjčil Francouzský institut v Praze.
Matka Země a její energie. Přednáška Václava Cílka, známého klimatologa, geologa a propagátora vědy na téma energie, krajina, příroda, lidstvo. O přednášku byl obrovský zájem veřejnosti, kapacita sálu byla překročena.
Jaderná energie. Přednáška Ing. Jiřího Gerži, pracovníka Jaderné elektrárny Dukovany o principech a výhledech jaderné energetiky.
Obnovitelné zdroje energie. Přednáška Milana Smrže, zakladatele a předsedy sdružení EUROSOLAR - národní sekce evropského sdružení pro obnovitelnou energii. Přednáška navázala na předchozí prezentaci o jaderné energii
a zhodnotila oblast energetiky z jiného úhlu pohledu.
Energetické nároky a dostupnost energie různých zemí světa. Přednáška Milana Smrže ze sdružení Eurosolar, experta na sluneční energetiku.
Energetická chudoba. Přednáška Tomáše Tožičky, experta a koordinátora projektů zaměřených na obnovitelné zdroje energie.
Informační kampaň v prostorách knihovny, obnova dokumentů do fondu knihovny.
Navázali jsme kontakt s Českem proti chudobě, což je organizovaná kampaň českých humanitárních a rozvojových nevládních neziskových organizací probíhající jako součást celosvětové kampaně Global Call to Action Against Poverty. Jejím cílem je snížení chudoby na globální úrovni na 1/2 a dosažení Rozvojových cílů tisíciletí do roku 2012. Česko proti chudobě nám poskytlo materiály, které byly součástí informační kampaně v knihovně k tématu Mezinárodního roku udržitelné energie pro všechny. Materiály jsme volně poskytli návštěvníkům knihovny a informace jsme vyvěšovali ve vitrínách knihovny. Rovněž dva z přednášejících se angažují v kampani Česko proti chudobě: Tomáš Tožička, odborník na rozvojovou problematiku, je koordinátor kampaně, a Milan Smrž, expert za obnovitelné zdroje.
Do fondu knihovny jsme nakoupili knihy k tématu projektu v hodnotě 5.729,- Kč, které jsou dostupné čtenářům a návštěvníkům knihovny.