Obsahem projektu byla realizace 8. ročníku Francouzského klubu, který při Městské knihovně v Třebíči pracuje od října 2008. Akce Francouzského klubu probíhají pravidelně první čtvrtek v měsíci, pak jsou přidány ještě mimořádné akce mimo hlavní osu prvních čtvrtků a v případě aktuální nabídky také akce navíc. V roce 2016 se uskutečnilo 18 akcí. Každý měsíc přinese přednášky, kulturní vystoupení a prezentace. Aktivními přispěvateli byli amatéři z řad členů F-Klubu, cestovatelé i odborníci na různorodou tématiku Francie (jazyk, historie, umění, literatura, film, divadlo). Programu se v roce 2016 aktivně účastnili také studenti Gymnázia Třebíč. Zájemci se zúčastnili akcí s francouzsko-českou účastí mimo Třebíč, např. koncertu Česko-francouzské hudební akademie v Telči, tentokrát uspořádaného na zámku ve Žďáře nad Sázavou, a dvou divadelních představení francouzských autorů.
Projekt Francouzský klub je dlouhodobý a celoroční.
Projekt "Francouzský klub 2016" byl podpořen grantovým systémem Zdravého města Třebíč 2016, podprogram Kultura
Projekt podporuje Nadace ČEZ
Akce projektu
8. ledna 2015
Lucie Tučková: Suzanne Renaud, Petrkov 13. Přednáška a výstava
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016-suzanne-renaud__3612/
Přednáška spojená s vernisáží výstavy o francouzské básnířce, manželce Bohuslava Reynka. Ona zvyklá na kulturu velkého francouzského města, on syn sedláka z Vysočiny. Seznámili se ve 20. letech 20. století v době, kdy Francie inspirovala celou řadu českých umělců. Vztahy nově vzniklé Československé republiky a Francie byly tehdy po všech stránkách na velmi vysoké úrovni. Suzanne Renaud se za Reynka provdala v roce 1926 v Grenoblu s tím, že půl roku budou žít ve Francii a půl roku v Grenoblu. Nikdo netušil, co se stane a že po roce 1948 se Suzanne domů již nepodívá. Jejich statek-zámeček byl znárodněn, poničen přidělenými nájemníky nejhoršího ražení a většina přátel včetně Jana Zahradníčka byla odvlečena do komunistického vězení, umělecky a lidsky (a často doslova) zlikvidována. Svůj život na Vysočině dožila ve strachu a ponížení. Zásluhou PhDr. Dagmar Halasové, dcery básníka Františka Halase, a PhDr. Lucie Tučkové se opět dostává do povědomí umělecké veřejnosti nejen jako žena Bohuslava Reynka, ale i jako skvělá básnířka.
Součástí přednášky byla od 8. ledna do 29. února výstava o Suzanne Renaud.
5. února 2015
Ing. Jan Kubica: Postřehy z toulek autem po Francii
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-jan-kubicatoulky-autem-po-francii__3618/
Prezentace a přednáška Ing. Jana Kubici. V této prezentaci představil prostřednictvím fotografií a videa Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté a okolí Paříže.
3. března 2016Provence očima studentů francouzštiny Gymnázia Třebíčhttp://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3653/Nice, Orange, Marseille. Sídlo papežů, antický amfiteátr, katedrála. Vincent van Gogh, Klement V., hrabě Monte Christo. Levandule, vinice, moře. Co všechno viděli, čeho si nejvíce všímali a co se studentům nejvíce líbilo na školním poznávacím zájezdu do francouzské Provence? Fotografie, fakta a vlastní postřehy prezentují studenti Gymnázia Třebíč pod vedením Mgr. Moniky Peroutkové.
7. dubna 2016
Aleš Říman: Překlady francouzské poezie od Vítězslava Nezvala
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3676/"... to je nesmírně lákavé a atraktivní téma, tam se promítá Baudelaire, Verlain, Rimbaud, Appollinaire, Breton, Eluard..." Přednáška o Nezvalově fascinaci francouzskou literaturou, poezií a uměním a o dílech, která v češtině můžeme znát díky impozantní Nezvalově schopnosti přebásnit originály z francouzštiny.
22. dubna 2016
Zájezd do Národního divadla Brno
Ludwig Minkus - Marius Petipa: Bajadéra
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016-bajadera__3857/
Ludwig Minkus byl rakouský hudební skladatel a Marius Petipa (1818 - 1910) byl francouzský baletní mistr. Spolu vytvořili nezapomenutelné dílo, jehož části jsou dodnes oslavovány jako nejkrásnější baletní choreografie. Petipa je svým dílem jedním z nejvlivnějších baletních mistrů a choreografů v historii baletu.
5. května 2016
Marie Dočkalová: Národní park Les Calanques
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016-narodni-park-les-calanques__3689/
Parc national Les Calanques je nejmladší z francouzských parků, byl vyhlášen až v roce 2012. Kdo chce tento skalnatý masív a přírodní skvost mezi Marseille, Cassis a La Ciotat navštít, měl by vyjet do konce května nebo až v říjnu, neboť v létě je řada stezek uzavřena kvůli nebezpečí požárů.
2. června 2016
Anna Kunšteková: Když se řekne Paříž. Literárně hudební pořad a vernisáž výstavy
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3731/
Paříž inspirovala mnoho umělců a mezi nimi i Annu Kunštekovou z Brna. Je autorkou knihy, kterou vybavila vlastními fotografiemi a které byly také vystaveny. Literárně hudební podvečer doprovodila klavírními skladbami Anna Kolaříková.
Výstava fotografií a textů o Paříži byla otevřena od 3. června do konce srpna.
7. července 2016
Pétanque! aneb nikdy není špatné počasí, jen špatně oblečení hráči
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-petanque-2016__3747/
Tradiční letní setkání na pétanque proběhlo na Sokolském stadionu v Třebíči.
29. července 2016
Hudební F-Klub: Zájezd na koncert Francouzsko-české hudební akademie Telč
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3746/
Obsazený zájezd na koncer 22. ročníku FČHA, který se tentokrát uskutečnil na zámku ve Žďáře nad Sázavou. FČHA je akcí, na které se setkávají studenti hudebních akademií z celého světa a učí se pod vedením významných českých a francouzských hudebních pedagogů.
4. srpna 2016
Jana Amadou: Jean Louis Raduit de Souches. Kdo byl ten muž? (1608 La Rochelle - 1682 Jevišovice)
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016-jean-louis-raduit-de-souches__3749/
Jeden z nejschopnějších vojevůdců třicetileté války a zachránce Brna. Jako francoiuzský protestant nejprve bojoval na straně hugenotů u svého rodného města La Rochelle, poté odešel z Francie a vstoupil do švédské armády. Tu opustil kvůli neshodám, přidal se k Habsburkům a v březnu 1645 jej císař Ferdinand III. jmenoval velitelem Brna. Pod jeho vedením brněnská posádka čítající pouhých 1 500 mužů (a skuteční vojáci představovali jen třetinu z nich) dokázala zdánlivě nemožné, když udržela město proti přesile 28 000 mužů generála Torstensona. Obléhání trvalo od 3. května do 23. srpna 1645. Konec životaprožil na svýhc rozsáhlých moravských statcích, které mu císař z vděčnosti daroval.
1. září 2016
Jan Dočekal: Édouard Jaguer, 1924 - 2006, francouzský umělec a kritik, osobní přítel Ladislava Nováka
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016-edouard-jaguer__3758/
Édouard Jaguer byl výtvarník a především výtvarný teoretik a kritik moderního umění. Přátelství mezi Jaguerem a třebíčským výtvarníkem Ladislavem Novákem mělo kromě osobní roviny také tu profesionální - v roce 1971 Novák vystavoval ve Francii a naopak v roce 2002 Jaguer vystavoval v Malovaném domě v Třebíči.
6. října 2016
Vít Coufal: Maurice Ravel (1875 - 1937)
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3767/
Přednáška třebíčského hudebního pedagoga s hudebními ukázkami z díla francouzského hudebního skladatele. Josefh-Maurice Ravel, jehož rodiči byli Švýcar a Španělka, je znám jako impresionistický skladatel, ale zejména jeho pozdní díla nesou výrazné stopy nastupující moderny, expresionusmu a neoklasicismu. Jeho neznámnějším dílem je Bolero, skladba ve své době oslavovaná i zatracovaná pro nepopiratelně erotický náboj. Zajímavá je i historie skladby, která vznikla narychlo jako náhrada za jinou, ke které nedostal povolení autorů k orchestrální úpravě. Úspěch Bolera zaskočil i samotného autora a dodnes je skladba jedním z nejčastěji hraných i divácky dobře zapamatovatelných děl.
27. října 2016
Zájezd do Národního divadla Brno
Yasmina Reza: Bůh masakru
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3768/Zájezd na představení dramatu francouzské autorky. Její hry se překládají do pětatřiceti jazyků, hrají se po celém světě v nejrozmanitějších provedeních. Bůh masakru byl v roce 2011 zfilmován v hlavních ženských rolích s Jodie Foster a Kate Winslet. Pro české diváky je autorka zajímavá také tím, že se v roce 2008 veřejně zastala Milana Kundery po jeho obvinění z udavačství.
Minisérie Jean Cocteau a Jean Marais
3. listopadu
Aleš Říman: Jean Cocteau a Jean Marais aneb Kdo koho stvořil?
http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3813/Jean Cocteau byl francouzský básník, grafik, divadelník a filmař, člen francouzské akademie. Je považován za představitele kubistické literatury a často se citují jeho básně v milostných dopisech pro herce Jeana Maraise, který byl jeho dlouholetým životním partnerem a umělekcou múzou. Inspiroval ho k vytvoření celé řady literárních, divadelních a filmových děl a vzájemná láska zachránila Cocteaua před uměleckým i lidským pádem. Lze říci, že Cocteau stvořil herce Maraise a Marais je vizuálním symbolem dodnes ceněných děl (Kráska a zvíře, 1946, Orfeus, 1950 aj.).
11. listopadu
Martin Jiroušek: La Belle et la bête (Kráska s zvíře, 1946)http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3814/Komentované promítání nejznáměnšího filmu režiséra Jeana Cocteaua a herce Jeana Maraise, který je dodnes považován za jedno z nejlepších děl světového filmu.
1. prosince 2016
Večer francouzské hudby a poezie. Jan Šťastný a členové komorního souboru Atlantis Collegium Vítězslava Podrazilahttp://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016__3833/Slavnostní předvánoční koncert k zakončení 8. ročníku Francouzského klubu.
Účinkovali členové komorního souboru Atlantis Collegium Jitka Jiříčková (housle), Jan Sládeček (violoncello, Vítězslav Podrazil (cembalo, klavír). Umělecký přednes Jan Šťastný.
15. prosince
Lenka Chalupská: Den s francouzskými vůněmi GALIMARDhttp://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/francouzsky-klub-2016-galimard__3847/Lenka Chalupská jako fotografka vystavovala ve francouzském klubu při jeho zahájení v říjnu 2008. Nyní žije ve Francii a má prestižní práci - fotí pro parfumérskou firmu Galimard v Grasse, "městě parfémů" na jihu Francie. Působí také jako průvodkyně továrnou Galimard v několika jazycích - a samozřejmě i v češtině, což je výborná zpráva pro české návštěvníky.
Firma Galimard byla založena v roce 1747. Při výrobě parfémů a dalších produktů využívá tradiční postupy a prodává je ve svých parfumeriích na Azurovém pobřeží.