Grantový program: Grantový systém Zdravého města Třebíče pro rok 2018. Grantový program „Zdravé město - Rodina a zdraví“
Získáno: 30 000,- Kč
Autor projektu a osoba odpovědná za realizaci: Mgr. Eva Bazalová
Obsah projektu:
V rámci projektu jsou realizovány aktivity pro seniory a zdravotně postižené. Obsahem druhé části projektu je zapojení do kampaní Zdravého města Třebíč.
Přehled aktivit:
Cílová skupina senioři:
Přehled na 1. pololetí roku 2018
Mgr. EVA HLADKÁ: VALDŠTEJNOVÉ NA TŘEBÍČÍ II. 8. ledna.
Druhá část přednášky Mgr. Evy Hladké o nejznámějším rodu majitelů třebíčského zámku a panství.
Ing. ALEŠ SVOBODA: BRNĚNSKÉ PODZEMÍ. 1. ČÁST. ŠPILBERK. 15. ledna.
První část z nového cyklu přednášek s Ing. Alešem Svobodou - největším znalcem brněnského podzemí. Tentokrát odhalíme tajemství podzemních prostor
pod Špilberkem, dozvíme se o tajné cestě z hradu i o novodobé nedokončené tramvajové štole pod špilberským kopcem. Dalším tématem bude hradní studna - tajemství ukrytá na dně nejhlubší studny v českých zemích. Přednášku zakončíme protileteckým krytem a druhou studnou na úbočí kopce, která zatím nebyla prozkoumána.
ZDENĚK LORENC: MALEDIVY/ ZDENĚK LORENC. 29. ledna.
Promítání fotografií a povídání Třebíčana Zdeňka Lorence, který tento krásný ostrovní stát navštívil.
Mgr. ALEŠ FLÍDR: PÁNI ZE ZBRASLAVI. 5. února.
Přednáška historika umění Mgr. Aleš Flídra o moravském rodu, jehož historie sahá do počátku 13. století a který má kořeny v malé vesnici na západ od Brna.
MILUŠKA MRVKOVÁ: ŠVÝCARSKÉ ALPY. 19. února.
S třebíčskou cestovatelkou Miluškou Mrvkovou se tentokrát vydáme do Švýcarských Alp. Navštívíme s ní nejvýše položené nádraží v Evropě (3454 m n. m.) na JUNGFRAUJOCH – Top of Europe.
JAROSLAVA HERZÁNOVÁ: PÁLAVA – KLENOT JIŽNÍ MORAVY. 26. února.
Příroda bílých skal, pestrost rostlin a živočichů, krajina vinohradů i lužních lesů, malebných vesnic i město Mikulov - to vše je Pálava. Navštívili jsme ji virtuálně s Jaroslavou Herzánovou.
JAN BUKOVSKÝ: HUDEBNÍ SOUBOJ S PAMĚTÍ. 5. března.
Další vzpomínání na písničky 50.- 60. let bylo zaměřeno na ženská jména. Oslavili jsme tak Mezinárodní den žen.
HANA ŠMIKMÁTOROVÁ: HORÁCKÉ KRASLICE. 19. března.
Držitelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina Hana Šmikmátorová přijela v předvelikonočním období popovídat o zdobení horáckých kraslic a předvedla také ukázky jejich zdobení. Zájemci si moli pod jejím vedením kraslice také sami nazdobit.
ING. ALEŠ SVOBODA: BRNĚNSKÉ PODZEMÍ. 2. ČÁST. JAKUBSKÉ NÁMĚSTÍ A KOSTNICE U SV. JAKUBA. 26. března.
Přednáška o minulosti prostranství kolem kostela sv. Jakuba a o nejbizarnějším nálezu brněnského podzemí. Historie objevení kostnice pod bývalým svatojakubským hřbitovem, který se rozprostíral na dnešním Jakubském náměstí.
MILUŠKA MRVKOVÁ: BRDY. 30. dubna.
Další z oblíbených promítání třebíčské cestovatelky Milušky Mrvkové. Tentokrát jsme s ní navštívili překrásnou krajinu brdských lesů a okolí.
ING. JAROSLAV HEDBÁVNÝ: PŘÍRODNÍ A HISTORICKÉ ZAJÍMAVOSTI ČESKÉ REPUBLIKY. 14. května.
Fotograf Jaroslav Hedbávný navštěvuje známá i méně známá místa v Česku a jeho fotografie z těchto míst posluchače v mnohém překvapily a inspirovaly k návštěvě.
Prof. PhDr. PETR VOREL, CSc.: PERNŠTEJNOVÉ II. 22. května.
Pokračování přednášky o šlechtickém rodu, jehož počátky sahají až do 1. poloviny 13. století. Prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., je český historik, který se ve své profesi specializuje na dějiny raného novověku, hospodářské dějiny, numismatiku a regionalistiku. Historií rodu se dlouhodobě zabývá, píše o něm knihy a přednáší o něm.
ING. ALEŠ SVOBODA: BRNĚNSKÉ PODZEMÍ. 3. ČÁST. Kostnice u Sv. Jakuba 4. června.
Pokračování přednášky, které z časových důvodů nebyla v březnu dokončena.
Program na 2. pololetí:
Srpen
Exkurze do brněnského podzemí
Uterý 7. srpna
Exkurze do brněnského podzemí, které známe z přednášek Ing. Aleše Svobody, který bude rovněž naším průvodcem.
Září
MILUŠKA MRVKOVÁ: TRANSSIBIŘSKOU MAGISTRÁLOU Z MOSKVY AŽ NA DÁLNÝ VÝCHOD
Pondělí 3. září 2018, 9:00 hod., sál hudebního oddělení. Vstupné 20 Kč.
Transsibiřská magistrála (9.288 km)je fascinující a živoucí tepnou jižní Sibiře, jež by bez ní prakticky nemohla žít. Třebíčská cestovatelka Miluška Mrvková se na nevšední cestovatelské dobrodružství, odehrávající se na kolejích křižujících nejdůležitější města Ruska, vydala v loňském roce a připravila z něj další film, kterým se o své zážitky s námi podělí.
Mgr. et Mgr. Aleš Flídr: SKVOSTY ZA HUMNY. Zájezd po sakrálních památkách regionu.
Pondělí 10. září 2018, odjezd z autobusového nádraží v 8:00 hod. Pouze pro přihlášené.
Zájezd s odborným výkladem historika umění Aleše Flídra, během kterého budou navštíveny sakrální památky našeho kraje. U seniorů mají velmi pozitivní ohlas a jsou vždy ihned obsazeny. Tentokrát se vydáme do východní části našeho regionu a navštívíme památky, jejichž návštěva je
veřejnou dopravou velmi obtížná.
Trasa zájezdu a navštívené památky: Jasenice - kaple sv. Máří Magdalény a farní kostel sv. Klimenta, Jinošov - farní kostel sv. Petra a Pavla, Kralice - farní kostel sv. Martina, Březník - farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mohelno - farní kostel Všech svatých, Dukovany - farní kostel sv. Václava, Rouchovany - farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
JAN BUKOVSKÝ : HUDEBNÍ SOUBOJ S PAMĚTÍ
Pondělí 17. září 2018, hudební oddělení. Vstupné 20 Kč. Další vzpomínání na písničky 50.- 60. let s Janem Bukovským. Senioři si zábavnou formou procvičí svoji paměť a připomenou si písničky, které znají v různých podáních.
Říjen
ŽIVOT ZAČÍNÁ PO STOVCE. Promítání filmu v původním znění s titulky. Úterý 2. října 2018, 9:00 hod., hudební oddělení. Vstup zdarma. POZOR! ÚTERÝ!!!
Švédka Dagny má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. Skrze svůj příběh vzkazuje, že je třeba odhodit stud a strach – na to je život příliš krátký.
Režie: Asa Blanck. Země původu: Švédsko. Rok výroby: 2015. Stopáž: 58 minut.
PhDr. MARIE FORMÁČKOVÁ : PŘÍBĚHY SLAVNÝCH ANEB VESELÉ VZPOMÍNÁNÍ
Pondělí 8. října 2018, 10:00 hod., hudební oddělení. POZOR! 10:00 !!!
Beseda s novinářkou, publicistkou, spisovatelkou a moderátorkou PhDr. Marií Formáčkovou, která je autorkou a spoluautorkou desítek knih a zejména životních příběhů mediálně známých osobností.
Pravidelně vystupuje v pořadech České televize, Českého rozhlasu a dalších médií.
Ing. ALEŠ SVOBODA: BRNĚNSKÉ PODZEMÍ. 4. část. Česká a Solniční ulice
Pondělí 15. října 2018, 9:00, hudební oddělení. Vstupné 20 Kč.
Přednáška bude zaměřena na nejfrekventovanější ulici v Brně. Poodhalí tajemné chodby a sklepení, které se pod ní a pod ulicí Solniční nacházejí. Ukázány budou dochované zbytky středověkých sklepů i zbytky mostu pod Českou ulicí. Představena bude také historie a vývoj těchto ulic v návaznosti na Moravské náměstí včetně tunelu a štol, které k němu patří.
PhDr. MARTINA INDROVÁ: PÁNI Z HRADCE
Pondělí 29. října 2018, 9:00 hod., hudební oddělení. Vstupné 20 Kč.
Přednáška o šlechtickém rodu, který je spojen s Vysočinou, připomene rod pánů z Hradce a životní osudy jeho, příslušníků, zejména pak pana Zachariáše z Hradce. Osvícený a bohatý velmož se ujal telčského panství v polovině 16. stol. a jeho doba znamenala pro Telč v mnoha ohledech dobu rozkvětu pro hrad i město. Na příkladu pánů z Hradce si představíme rovněž životní styl renesančního kavalíra.
PhDr. Martina Indrová je historička umění a kulturoložka, odbornice a pracovnice v oblasti památkové péče. Bývalá ředitelka Národního památkového ústavu v Telči v současné době řídí odbor edukace a dalšího vzdělávání na generálním ředitelství Národního památkového ústavu.
Listopad
PhDr. RUDOLF FIŠER, CSc. TŘEBÍČSKÝ OPIS KOSMOVY KRONIKY
Pondělí 5. listopadu 2018, 9:00 hod., hudební oddělení. Vstupné 20 Kč. Přednášky třebíčského historika a pedagoga PhDr. Rudolfa Fišera, CSc. patří v knihovně k nejnavštěvovanějším. Tentokrát se ve své přednášce zaměří na tzv. Třebíčský opis Kosmovy kroniky.
Ing. Arch. LUBOR HERZÁN: POVODNĚ V TŘEBÍČI A JEJICH DOPAD NA ARCHITEKTURU
Pondělí 12. listopadu 2018, 9:00 hod., hudební oddělení. Vstupné 20 Kč. Řada z nás si jistě bude pamatovat povodně, které Třebíč postihly v roce 1985 a 2006. Velké povodně ale postihly město i v dřívějších dobách. Vždy však bylo třeba na ně adekvátním způsobem reagovat. Jak tyto události ovlivnily architekturu Třebíče, se dozvíme od potomka slavného třebíčského rodu stavitelů a architektů Ing. Arch. Lubora Herzána.
Ing. ALEŠ SVOBODA: BRNĚNSKÉ PODZEMÍ. 5. část. Zelný trh
Pondělí 26. listopadu, 9:00 hod., hudební oddělení. Vstupné 20 Kč.
Projdeme si podzemí nejvíce podsklepené části historického jádra Brna. Navštívíme sklepení, které je dnes částečně přístupné jako Labyrint pod Zelným trhem, ale i nepřístupná sklepení Lídlova domu a kašny Parnas. Podíváme se do sklepení u Biskupského dvora, projdeme sklepení Reduty i bývalé Cyrilometodějské záložny. Nahlédneme také do historické studny a seznámíme se s nejnovějšími nálezy učiněnými při opravě plochy náměstí.
Prosinec
MILUŠKA MRVKOVÁ: Skotsko
Pondělí 3. prosinec 2018, 9:00 hod., hudební oddělení. Vstupné 20 Kč.
Miluška Mrvková nás tentokrát zavede do země nedotčených koutů přírody a bohaté historie.
VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ DĚTÍ A FILMOVÉ VÁNOCE
Pondělí 10. prosince 2018. 9:00 hod., hudební oddělení. Vstup zdarma.
Cyklus zakončíme vánočním vystoupením dětí MŠ U Obůrky a vzpomínkou na filmy, ke kterým Vánoce neodmyslitelně patří.
Akce pro klienty Centra služeb pro podporu duševního zdraví Třebíč – Paprsek naděje a klienty domovů s pečovatelskou službou (DPS) a domovy seniorů (DS)
Akce připravují knihovnice Eva Hejsková a Mirka Cmárová.
Program na 1. pololetí pro Paprsek naděje:
Leden: Charles Chaplin
Únor: Jules Verne
Březen: Kleopatra
Duben: Jean Paul Belmondo
Květen: Věra Čáslavská
Červen: Ernest Miller Hemingway
Program na 1. pololetí pro DPS, DS a Domovinku
Únor: Charles Chaplin (Domovinka)
Březen: Charles Chaplin (DS Curie)
Květen: Vladimír Menšík (DPS Koutkova)
Květen: Charles Chaplin (DPS F. Hrubína)
Květen: Vladimír Menšík (DPS Myslbekova)
Květen: Charles Chaplin (DPS Vltavínská)
Program na 2. pololetí pro Paprsek naděje:
Program bude doplněn.
Cílová skupina Děti a rodina, dospělí
Národní týden manželství, 12. – 18. února
DANA BERANOVÁ: MODERNÍ TRENDY MAKE-UPU. 13. února.
Contouring, strobing, baking… tyto pojmy zní trochu jako z uměleckého ateliéru, diskotéky nebo naopak z kuchyně. Co ale znamenají v tvorbě make-upu? Známá stylistka a vizážistka Dana Beranová to osvětlila ve své přednášce.
MARTINA BITTNEROVÁ: PARTNERSKÉ VZTAHY V 19. STOLETÍ. 14. února.
Čím se lišil partnerský život v minulosti oproti současnosti? Měli se naši předci méně rádi a více se tolerovali? Na příkladu známých osobností – Vítězslava Hálka, K. H. Máchy, Karoliny Světlé, Boženy Němcové a Sofie Podlipské přiblížila spisovatelka a lektorka Martina Bittnerová zákonitosti tehdejšího vztahového a rodinného života.
Světový den zdraví, 7. dubna
ING. IVANA TOBIÁŠOV: JÍME ZDRAVĚ. 4. dubna.
Beseda pro děti na pobočce Modřínová s lektorkou Ing. Ivanou Tobiášovou, která s úspěchem pořádá své přednášky mj. i v třebíčském SeniorPointu.
ING. LÁSZLÓ VINCI: PŘEDNÁŠKA CHIROPRAKTIKA. 10. dubna.
Jak si sami pomoci od bolestí pomocí jednoduché a účinné čínské tlakové masáže, která je velice účinná při bolestech páteře, kolen, kyčlí i ramenních kloubů. Jak si pomocí určitých stravovacích návyků zlepšit svůj zdravotní stav. A spousta rad přispívajících ke zdraví. Přednáška chiropraktika Ing. László se v loňském roce setkala s velkým ohlasem posluchačů a řada jich měla zájem na pokračování jeho přednášek.
Svátek matek
KVÍTEK TANČÍ MAMINKÁM. 22. května.
Vystoupení dětského tanečního souboru Kvítek pod vedením Martiny Slatinské na pobočce Modřínová.
Den dětí, červen
OKÁČEK. 14. června.
Hudební soubor Okáček z MŠ Duha, který vede Ladislava Zoňová, slaví v letošním roce 25. výročí od svého založení. Jedno z vystoupení se uskutečnilo ke Dni dětí v knihovně na Modřínové.
Dny bez úrazů, červen
OLEG ŠALBABA: INSTRUKTÁŽ PRVNÍ POMOCI. 13. června.
Třebíčský instruktor Oleg Šalbaba bude besedovat s dětmi ze základních škol o první pomoci. Součástí akce bude také praktické vyzkoušení situací. PRVNÍ POMOC
MUDr. Jana Votypoková: První pomoc pro seniory. 11. června.
Senioři jsou z pohledu poskytování první pomoci specifickou skupinou. Přednáška se zaměří na nejzávažnější stavy ohrožující život seniorů, nejčastější onemocnění a úrazy seniorů a poskytování první pomoci při stavech ohrožujících život seniorů.
Den seniorů (1. října)
ŽIVOT ZAČÍNÁ PO STOVCE. Promítání filmu v původním znění s titulky.
Úterý 2. října 2018, 9:00 hod., hudební oddělení. Vstup zdarma. POZOR! ÚTERÝ!!!
Švédka Dagny má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. Skrze svůj příběh vzkazuje, že je třeba odhodit stud a strach – na to je život příliš krátký.
Režie: Asa Blanck. Země původu: Švédsko. Rok výroby: 2015. Stopáž: 58 minut.
PhDr. MARIE FORMÁČKOVÁ: PŘÍBĚHY SLAVNÝCH ANEB VESELÉ VZPOMÍNÁNÍ
Pondělí 8. října 2018, 10:00 hod. hudební oddělení.
Beseda s novinářkou, publicistkou, spisovatelkou a moderátorkou PhDr. Marií Formáčkovou, která je autorkou a spoluautorkou desítek knih a zejména životních příběhů mediálně známých osobností.
Pravidelně vystupuje v pořadech České televize, Českého rozhlasu a dalších médií.
BAVÍME SE NAVZÁJEM
Říjen 2018, pobočka Modřínová
Společné setkání obyvatelů Domova seniorů Manž. Curieových a klientů Denního rehabilitačního stacionáře na Družstevní ulici. Klienti obou zařízení si připraví program, který si vzájemně představí. Bude pro ně připraveno drobné občerstvení.
Týden knihoven, 1. – 7. 10. 2018
DLOUHÁ NOC V KNIHOVNĚ SE SKUPINOU ENTENTÝKY DO MUZIKY
O tradiční Dlouhou noc v knihovně je mezi dětmi velký zájem – soutěží, poslouchají příběhy, tvoří v dílničkách. Skupina Ententýky do muziky Daniela Vydry přináší veselé dětské písničky s texty pro zábavu i poučení. Dlouhá noc se koná na pobočce Modřínová.
AMPULKA DĚTEM
Nedělní pohádka pro děti i dospělé v podání třebíčského divadelního souboru se bude konat na pobočce Modřínová.
Dny zdraví, říjen
HEZKY ČESKY, HRAVĚ A ZDRAVĚ!
Říjen 2018, pobočka Modřínová
Prezentace studentů Vyšší odborné školy a Střední školy veterinární, zemědělské a zdravotnické Třebíč spojená s ochutnávkou zdravé stravy. Akce bude určena dětem ze ZŠ.
ZMĚŘTE SVOJE TĚLO na přístroji In Body.
Čtvrtek 11. října 2018, 9:00 - 17:00, klubovna dospělého oddělení. cena za měření 50 Kč.
Ve spolupráci s NB Studiem Třebíč si zájemci opět mohou po roce na přístroji IN BODY 230 změřit své tělo - tělesnou kompozici, diagnózu obezity, segmentovou svalovou hmotu, segmentový tuk. Výživová poradkyně zájemcům zároveň poradí, jak s výsledky dále pracovat a co zlepšit.
JARMILA MANDŽUKOVÁ: BIOLOGICKÉ HODINY / TAJEMSTVÍ ZDRAVÍ
Středa 10. října 2018, 17:00 hod., hudební oddělení. Vstupné 20 Kč.
Jedním z důležitých aspektů zdraví je pravidelnost. Pokud se naučíme respektovat náš časový systém – biologické hodiny, umožní nám to přirozeně působit na naše zdraví, odstraňovat zdravotní potíže, a také snadněji hubnout a udržovat optimální hmotnost. Přednáška přináší řadu praktických návodů a zkušeností.
Den pro dětskou knihu, 1. 12. 2018
DÍLNIČKA S MONIKOU
1. prosince 2018, pobočka Modřínová
Rukodělné práce s Monikou Kabelkovou doplní program národní kampaně na podporu čtení dětí v rodině. Vánoce s rodinou na pobočce Modřínová
MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA
Prosinec 2018, pobočka Modřínová
Setkání rodičů a dětí ve svátečním předvánočním čase s hudebně tanečním pásmen dětí ZŠ a MŠ Na Kopcích
VÁNOCE V DOMOVĚ PRO SENIORY
Prosinec 2018, pobočka Modřínová
Předvánoční vystoupení dětí ZŠ a MŠ pro klienty DS Manželů Curieových.
VÁNOCE PŘICHÁZÍ SE SLUNKEM
Prosinec 2018, pobočka Modřínová
Obrazně i doslova, neboť těsně před Vánocemi se začíná prodlužovat den. Vystoupení dětského sboru Slunko Třebíč pod vedením Heleny Noskové.
VÁNOČNÍ DÍLNIČKY S KARLEM ŠTVERÁČKEM A S VYCHOVATELKAMI ZŠ A MŠ NA KOPCÍCH
Prosinec 2018, pobočka Modřínová
Tradiční vánoční tvoření z přírodních materiálů - včelího vosku, papíru, stužek, slámy.