březen 2024
  • Březen - měsíc čtenářů
  • LiStOVáNí.cz: Zahrada (Jiří Trnka)
  • LiStOVáNí.cz: Kluk z kostek (Keith Stuart)
  • Francouzský klub 2024 / Ženeva mezi vodou a horami
  • Březen - měsíc čtenářů
  • Knihovna ženám k MDŽ: Mám toho hodně ale nemám co na sebe aneb Jak zatočit s plnou skříní
  • Bookstart - S knížkou do života - Velikonoce

2002 - Malá knihovnická slavnost - Havlíčkův Brod

Krajské ocenění knihovníků našeho okresu za rok 2002

Helena Smetanová – místní knihovna Jakubov
Dlouholetá, velmi obětavá knihovnice ( funkci vykonává od roku 1986), která se snaží splnit čtenářům všechny požadavky na literaturu i informace. Knihy si nakupuje i zpracovává sama. Kromě toho získává od čtenářů řadu darů. Čtenářům může nabídnout i větší množství časopisů, z nichž některé předplácí OÚ, jiné získává od obyvatel obce. V knihovně je od roku 2001 zaveden Internet, a to z programu VISK. Využívá jej řada studentů, kteří knihovnu navštěvují v půjčovních hodinách ( často však i hodinu před a hodinu po půjčovních hodinách), ale po domluvě s paní knihovnicí mohou knihovnu navštívit za účelem získávání informací z Internetu i mimo půjčovní hodiny. V době, kdy není zájem o internet, je počítač využíván dětmi, pro něž jsou určeny vzdělávací programy např. z oblasti zoologie, historie, pravopisu apod. Zkrátka s takovou vstřícností a ochotou pomoci čtenářům, ať už mládeži či dospělým, se člověk hned tak nesetká. Jakubov je obec, která má asi 600 obyvatel, z nich je 108 čtenářů. Děti tvoří asi polovinu z registrovaných čtenářů. Knihovna v Jakubově je moderním kulturním zařízením, kde se snoubí pěkné prostředí klasické venkovské knihovny s ochotou paní knihovnice vyhovět čtenářům a moderním přístupem k informacím.

Marta Švaříčková – místní knihovna Kněžice
Paní Švaříčková je knihovnicí dlouhou řádku let. Knihovna v Kněžicích užívá jednu prostornou místnost, kde na čtenáře dýchá  klid a pohoda. Na tom má paní Švaříčková velkou zásluhu.  Patří  ke knihovníkům, pro něž jsou požadavky čtenářů téměř rozkazem. Studentům zajišťuje literaturu prostřednictvím MVS z Třebíče i bývalého střediska v Okříškách. Kromě nákupu knih do fondu své knihovny využívá pro jeho obohacení ještě výměnných souborů z Třebíče. Obec, která patří k větším na okrese Třebíč, nainstalovala do knihovny počítač. Zatím byla zavedena evidence fondu, počítá se však s postupnou automatizací. Vzhledem k velikosti obce na sebe jistě dlouho nenechá čekat připojení k Internetu jako k modernímu zdroji informací.
Obec Kněžice má asi 1 400 obyvatel. Počet registrovaných čtenářů v loňském roce byl 190, z nich více jak polovinu tvoří mládež do 15 let. Paní knihovnice v letech minulých připravovala pro čtenáře velké množství kulturních akcí. Dnes, kdy už o kolektivní akce není takový zájem, věnuje se jim o to více individuelně. Jako bývalá učitelka má velké pochopení pro mládež. Velmi oceňuje, když dětští čtenáři pokračují ve čtenářství i jako dospělí a přivádějí s sebou do knihovny zase své děti. To je pro ni opravdu odměna a měřítko toho, že knihovnickou práci dělá dobře.

Jan Chloupek – místní knihovna Mladoňovice
Knihovníkem je již několik desetiletí pan Jan Chloupek. O tom, že mu není lhostejné dění v obci svědčí i to, že je také starostou. Obec Mladoňovice má asi 300 obyvatel, čtenářů je stále kolem 25%, děti pak tvoří polovinu z nich. Knihovna je velmi pěkná, k dispozici má 3 místnosti. Činnost knihovny zásluhou knihovníka vždy byla a stále je velmi pěkná. Pan Chloupek již v minulosti připravil pro obyvatele obce setkání s mnoha spisovateli, jeho zásluhou vyšlo několik publikací přibližujících spoluobčanům místo, kde se narodili a žijí. O tom, že knihovník má zájem, aby knihovna byla stále na dobré úrovní s moderním přístupem k informacím svědčí i spolupráce s profesionální knihovnou v Moravských Budějovicích. Za pomoci této knihovny byl v místní knihovně aktualizován a přeznačen fond naučné literatury a dle pravidel AACR2 byl celý fond vložen do počítače. V roce 2001 se knihovna zapojila do grantového programu MK ČR a získala příspěvek na pořízení Internetu. Knihovník obdržel za svou knihovnickou kariéru řadu ocenění, naposled v roce 2000 v rámci Jihomoravského kraje za vzorné vedení obecní knihovny. Jeho aktivita je opravdu mimořádná, proto si zaslouží další ocenění.

Hana Svobodová – místní knihovna Rudíkov
Ve funkci knihovnice je více než 20 let. Knihovna, ve které působí, je v obci s necelými 700 obyvateli. Je velmi pěkná, po stavebních úpravách prostorná. Knihovní fond je tu kvalitní, uspořádaný. Knihovnice pravidelně nakupuje knihy, které si nechává odborně zpracovávat v profesionální knihovně. Fond však ještě pro obohacení čtenářům doplňuje výměnnými soubory. V roce 2001 paní knihovnice po dohodě se svým zřizovatelem vypracovala v rámci programu VISK projekt na připojení k Internetu, novému modernímu zdroji informací. Je si totiž vědoma toho, že pro získání a udržení čtenářů, především z řad mládeže, již nevystačí jen s nákupem či zapůjčením fondu, ale musí vymýšlet stále nové formy pro obohacení činnosti knihovny. Komise MKČR projekt schválila, knihovna tak získala finanční příspěvek a k připojení už byl jen krůček. Vše – úpravy i instalace se odehrálo v letním období letošního roku. Zájem čtenářů, především mladších, tedy studentů, je poměrně velký. Kromě půjčovních hodin knihovny mají uživatelé přístup na Internet po dohodě kdykoli. Paní knihovnice předpokládá, že  kvůli Internetu rozšíří otevírající hodiny v knihovně namísto současného jednoho dne na dny dva.