2008 - Malá knihovnická slavnost - Havlíčkův Brod

Krajské ocenění knihovníků našeho okresu za rok 2008

Kateřina Šimková – knihovna Budkov
Paní Šimková působí v knihovně v obci Budkov, která má asi 360 obyvatel. Obec je společensky velmi aktivní, knihovna má konkurenci v řadě spolků a organizací, které připravují pro ostatní obyvatele každoročně několik zajímavých akcí. V místě je i ZŠ a Dětský domov. Paní Kateřina Šimková je knihovnicí poměrně rátkou dobu, ale získala si čtenáře, kterých loni bylo 66, z toho 27 dětí, svým vstřícným přístupem a ochotou zajistit pro ně potřebnou literaturu výběrem a dovozem knih z výměnného fondu nebo prostřednictvím MVS z MěK v Třebíči téměř každý měsíc. Knihovnu má pěkně a pečlivě uspořádanou, stejné se týká evidence a statistiky.

Jana Neterdová – knihovna Dolní Vilémovice
Obec Dolní Vilémovice má asi 400 obyvatel. V místě se nachází MŠ a dvoutřídní základní škola. Knihovna má v obci dlouhou tradici, ale větší aktivitu začala vyvíjet až v roce 2006, kdy se funkce knihovnice ujala paní Neterdová. Mezi prvními kroky, které udělala, byl pořádek v knihovním fondu. To podpořila i MěK v Třebíči tím, že provedla revizi knihovního fondu jeho vložením do automatizovaného programu REKS. Dalším krokem, tentokrát Obce a především paní starostky a knihovnice slečny Jany Neterdové, která po své matce převzala funkci, bylo přestěhování knihovny do větší místnosti předem vybavené novým nábytkem v příjemně laděných odstínech, takže pro čtenáře bylo vytvořeno krásné prostředí k posezení nad knížkou či časopisem, novým PC i koutkem pro děti. V letošním roce byla knihovna s využitím grantu plně automatizována.

Helena Hlůšková - knihovna Kožichovice
Kožichovice je obec vzdálená asi 6 km od Třebíče a má asi 360 obyvatel. Je to obec s bohatou kulturně společenskou činností, na níž se podílí i knihovna. Zvlášť je tomu tak od doby, kdy se stala knihovnicí paní Hlůšková. Knihovna patří k prvním na okrese, kde měli čtenáři a ostatní uživatelé k dispozici internet. Několikrát byla přestěhována, až zakotvila ve dvou pěkných místnostech s novým nábytkem v sousedství mateřské školy. Právě děti z mateřské školy jsou jejími pravidelnými návštěvníky. Počítač pro uživatele je umístěn v další místnosti mimo knihovnu a je tak přístupný i mimo půjčovní hodiny knihovny. Paní Hlůšková se snaží udržet čtenáře, kterých je 66, pravidelným nákupem nových knih, který doplňuje výběrem knih z výměnného fondu. A knížky se v Kožichovicích nejen čtou, ale jsou inspirací k další společné činnosti, např. výrobě keramiky.

Jana Krejčí, Ing. – knihovna Petrůvky
Obec Petrůvky je poměrně malá, má kolem 90 obyvatel. Obyvatelé většinou dojíždějí za prací do okolí, stejně tak děti do škol. O to více je třeba ocenit činnost spolků a především činnost knihovny v místě. Paní Ing. Jana Krejčí je knihovnicí od roku 2005. Každý pátek v 17 večer otevírá knihovnu svým čtenářům, aby si mohli vypůjčit literaturu, jejíž fond obohacuje knihami z výměnného fondu MěK v Třebíči, které si sama dle vkusu a požadavků čtenářů vybírá. Čtenáři, především dětští, ale také mohou usednout k počítačům či jiným aktivitám, které pro ně knihovnice připravuje. Jedná se např. o výrobu voskových figurek, malování na sklo, malování vajíček, předvánoční čtení, vítání prázdnin, korálkování aj. Akcí je celá řada, inspiraci včetně fotodokumentace je možné najít na webu obce Petrůvky, odkazu na knihovnu hned na úvodní stránce.