červen 2024
  • Údolí dětských her / VÝSTAVA / Muzeum Vysočiny Třebíč, Státní okresní archiv, Městská knihovna v Třebíči
  • Básničky a jiné / Antonín Zvěřina
  • Francouzský klub 2024 / Chamonix-Mont-Blanc, Aiguille du Midi a Rive de Gier
  • Čtyři pilíře jógy aneb Jak získat pohyblivější tělo s minimem času i úsilí / Zuzana Vávrová
  • Okáček / MŠ Duha
  • Krása oka-mžiku / Výstava obrazů a keramiky
  • Zájmové vzdělávání seniorů: České šansoniérky Hana Hegerová a Judita Čeřovská / Eva Hejsková, Eva Bazalová

Výročí a regionální osobnosti ŘÍJEN 2023

ČAPOUN, Jan– malíř
Narození:              29.   1. 1915 Moravské Budějovice
Úmrtí:                  10. 10. 1973 Zlín

Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, profesorem mu byl O. Nejedlý. Cestoval v Rakousku, Itálii, Řecku. Pracoval pro Zlínské filmové ateliéry pro loutkový film. Vystavoval v místě svého působení ve Zlíně, dále v Moravských Budějovicích, Velkém Meziříčí apod.

ŠABACKÝ, Josef. Z galerie výtvarných umělců Třebíčska / píše Josef Šabacký. In: Zpravodaj města Třebíče. 1979, č.4, [22].

GARTNER, Karel –  spisovatel, nakladatel, pedagog
Narození:       6. 10. 1863 Dačice
Úmrtí:         11.   8. 1937 Jemnice

V letech 1901-2 redigoval Dačické listy, v roce 1903 je změnil na Obranu Podyjí, v letech 1904-1906 byl hlavním spolupracovníkem rolnického obzoru, 1910-11 měsíčníku Rodina, škola, národ. Od roku 1925 žil ve výslužbě v Jemnici. Je jedním ze zakladatelů zemské lesnické školy v Jemnici.

Dějiny Jemnice, 2010 - biografické údaje, data

HOCH, František Borgias – kněz, národní buditel
Narození:    16. 10. 1833 Hrubčice (Prostějov)
Úmrt           2.   9. 1905 Terst (Itálie)

Na kněze byl vysvěcen 31. července 1857, v tomtéž roce nastoupil jako kaplan do Moravských Budějovic. V únoru 1858 byl přeložen do Jaroměřic nad Rokytnou. V roce 1864 spravoval faru v Domamile. Za své vlastenecké názory byl stíhán a v roce 1865 přeložen do Bohdalova, v roce 1867 byl správcem nové fary v Pavlově. 20. února 1873 se stal farářem v Horním Újezdě, kde působil až do 9. května 1895, kdy byl jmenován farářem v Jaroměřicích nad Rokytnou. V roce 1896 byl jmenován konsistoriálním radou a v roce 1903 biskupským radou. V roce 1905 uskutečnil pouť do Jeruzaléma, na zpáteční cestě zemřel. Byl pohřben na jaroměřickém hřbitově u hlavního kříže.

PLICHTA, Alois – právník, spisovatel
Narození:    6. 9. 1905 Šebkovice (Třebíč)
Úmrtí:        9. 10. 1993 Brno

Navštěvoval obecní školu v Šebkovicích a měšťanskou školu v Jaroměřicích nad Rokytnou. Absolvoval reálné gymnázium v Moravských Budějovicích. Vystudoval práva na Karlově Univerzitě. Do roku 1951 působil jako advokát ve Velkém Meziříčí a v Brně. Ve své praxi hájil několikrát básníka a kněze Jakuba Demla. V padesátých letech byl nucen tuto profesi opustit. Jedním z důvodů byla příbuznost s Antonínem Plichtou ze Šebkovic, který byl odsouzen k trestu smrti v babickém procesu. Pracoval v průmyslu a ve stavebnictví. V roce 1967 začal působit opět jako právník u krajského úřadu památkové péče v Brně. Věnoval se historii a osobnostem umění, zejména architektům, sochařům a malířům. Dílo: -publikované články: V letech 1926 - 1928 byly v časopisech Fujara a Tvar publikovány vlastivědné články. K datování nástěnných maleb žďárských (VVM, 1969)Výtvarná barokní kultura v Jaroměřicích nad Rokytnou (VVM 1973.)
Publikace: Kostely a kaple farnosti velkomeziříčskéSochař Řehoř Theny a Žďár nad SázavouJaroměřicko I, II. Za uměním Vysočiny-dosud nevydané publikace: Pod SádkemMakovou a BrdouDějiny kláštera Žďárského

ZEJDA, Radovan. . . [et. al. ]. Osobnosti Třebíčska. Vyd. 1. Třebíč: Akcent, 2000. 227 s. : il.

PLICHTA, Alois. Pravda o Babicích. Brno: Salve Regina, 2001. 106 s., [4] s. obr. příl. ISBN 80-902332-3-6.
O životě a umění : Listy z jaroměřické kroniky. 1700-1752. 1. vyd. Jaroměřice n. Rok: Osvětová beseda při MěstNV, 1974. 456 s., obr. příl., rejstř.
PLICHTA, Alois. Tajemství času : Vzpomínky a dokumenty. O Jakubu Demlovi. 1. díl. Olomouc: Votobia, 1993. 102 s., 33 fot. na příl. ISBN 80-85619-09-1.
PLICHTA, Alois. Jaroměřicko : Dějiny Jaroměřic nad Rokytnou a okolí. I., II. Jaroměřice n. Rok: Městský úřad, 1994. 485 s. ISBN 80-85766-38-8.
NĚMEČEK, Vladimír a PLICHTA, Alois a ROSSI, Adolf. Za uměním Vysočiny : Baroko na Budišovsku a Tasovsku. 1. vyd. Třebíč: Arca Jimfa, 1996. 88 s., obr. příl. ISBN 80-85766-81-7.

SKÁLA, Antonín – pedagog, spisovatel, dramaturg
Narození:         18.   4. 1891 Opatov (Třebíč)
Úmrtí:              10. 10. 1953 Brno

Tělovýchovný a divadelní pracovník, práce z oborů. Působil jako učitel v Beneticích. Byl prvním dramaturgem Horáckého divadla.

ŠKORPÍK, František Xaverský – spisovatel, překladatel
Narození:        16. 10. 1813 Malá Zhoř (Jihlava)
Úmrtí:            17.   1. 1890 Brno
Od roku 1838 byl kaplanem v Jaroměřicích nad Rokytnou. Od roku 1840 působil v Brně, Bohdalicích a Kučerově.

Moravskobudějovicko Jemnicko. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost ve spolupráci s městy Moravské Budějovice a Jemnice, 1997. 863 s. : il.

TICHÝ, Otto Albert – spisovatel, skladatel, pedagog
Narození:        14.   8. 1890 Martínkov (Třebíč)
Úmrtí:            21. 10. 1973 Praha

Hudební skladatel, muzikologická literatura, překlady z francouzštiny. Přispíval do čas. Akord, Praporec, Obnova apod. Na gymnáziu se seznámil s Jakubem Demlem, společně s ním se dostal do blízkosti Josefa Floriana ve Staré Říši.

Dílo: viz. zde
PIOTROWSKI, Rufin. Útěk ze Sibiře. 1. vyd. Olomouc: Votobia, 1997. 105 s. Světová řada ; Sv. 1. ISBN 80-7198-244-X.
TICHÝ, Otto Albert. Zpívající mládí : sbírka dětských písní. Praha: nakladatel. U. Sv. Jindřicha Bohuslav Rupp, 1941. 63, [I] s.
FLORIAN, Jan. Umělecká sbírka Josefa Floriana a okruh jeho přátel : (1873 Stará Říše - 1941 Stará Říše). V Ženevě: Krajanské sdružení na podporu české kultury, 2014. 187 stran :.